Mapa CS2 Thera: Przewodnik | Key-Drop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Mapa CS2 Thera: Przewodnik

KeyDrop Team

de_santorini wraca, ludzie! Pod inną nazwą, ale wraca! Jesteśmy gotowi, by opowiedzieć Wam wszystko o najnowszej mapie CS2, Thera (znanej również jako grecka nazwa Santorini). Jak wygląda nowa mapa CS2, Thera?

Thera ogółem

Stworzona przez FMPONE (znanego z Cache) i MF_Kitten, ta mapa wykorzystuje sprawdzony układ trzech linii, tworząc naprawdę zabawną i unikalną mapę, którą, jak sądzimy, wkrótce zobaczymy w puli Premier.

Mapa wykorzystuje klasyczny układ trzech linii, najbardziej podobny do Mirage i Cache, z respawnami umieszczonymi między bombsite’ami oraz środkową linią z oknem i dostępem do obu bombsite’ów A i B.

Zawiera również przejście podziemne podobne do tego z Overpassa oraz wiele zmian poziomów, które znamy i kochamy z Cobble lub Train. W pewnym sensie jest to mix najlepszych cech obu „światów projektowania” CS, zachowując główną pętlę rozgrywki, którą wiele osób kocha (i która jest świetna do PUGów!), a jednocześnie eksplorując bardziej unikalne aspekty nowszych map.

W tym przewodniku podamy Wam kilka bardzo podstawowych wskazówek dotyczących gry na Therze. Nie znamy jeszcze linii dymów czy innych podobnych elementów (zostawiamy to profesjonalistom), ale będziemy je dodawać, gdy się pojawią. Jednak możemy Wam podać ogólne taktyczne wskazówki i porady dotyczące gry na Therze.

Thera CS2 Map 2
Źródło: Warsztat Steam

A-Site

A-Site ma pięć głównych wejść: jedno przez CT-Spawn i Ono, jedno przez środek pod oknem, dwa z Underpassu i jedno z T-Side środka. To sprawia, że kontrola środka jest absolutnie kluczowa i może prowokować agresję ze strony CT, podobnie jak na Ancient. Jednak „bezpieczniejsze” wejście T ze środka jest mniej inwazyjne, to fakt, że można je łatwo osłonić wraz z wejściem głównym A z T-Spawn.

Co również pomaga, to korzystne miejsce respawnu dla CT. Zanim terroryści zdążą się ustawić, CT mogą zająć Underpass (który ma jedno wejście) i być agresywni na środku. Obie strony docierają do tego samego miejsca w około 10-15 sekund, ale CT będą mogli wcześniej rzucić granaty ze względu na sposób, w jaki kąty działają przy podejściu do obu pozycji. Dodatkowo CT będą mieć możliwość łatwego utrzymania środka przed dotarciem terrorystów — pomyślcie o Mirage i Cache. A-Site ma również wiele zakamarków, w których CT mogą się ukryć, nawet jeśli zdecydują się grać pasywnie, co sprawia, że jest to trudne do zajęcia bez kontroli środka i granatów. Śmiemy nawet twierdzić, że właściwy atak na A będzie niemożliwy bez przejęcia środka od CT, ponieważ będziecie potrzebować wejścia od strony środka, aby jakikolwiek split był skuteczny.

B-Site

B jest jednym z najzabawniejszych site’ów w całym CS w pewnym sensie. Jest pełen możliwości boostów przy podejściu i może być broniony zarówno agresywnie, jak i pasywnie. Z tylko dwoma głównymi wejściami (i ryzykownym dropem) do samego obszaru plantowania, nie możemy się doczekać, jak meta się na nim ukształtuje.

Podejście jest pełne krawędzi i możliwości boostów, przypominających A Long na Cobble. Ten site może być obsługiwany przez jednego gracza kotwiczącego lub trzech agresywnych graczy po stronie CT i nie wymaga takiej kontroli środka od terrorystów jak A, co sprawia, że potencjalnie będzie fascynującym miejscem na potyczki podczas profesjonalnych meczów.

Główną rzeczą do rozważenia jest obrona platformy B bezpośrednio obserwującej bombsite. Jeśli terroryści się na nią dostaną, otwierają wiele możliwości zmiany rundy przez przejęcie środka przez B, drop się na bombsite i inne śmieszne zagrywki. Jest to również bardzo trudny site do odzyskania, podobnie jak B na Mirage lub Cache.

Środek

Powiedzieliśmy, że walka o środek jest kluczowa, i w tym przypadku, mówimy, że jest absolutnie kluczowa do tego stopnia, że „jeśli przegrasz środek, przegrasz rundę”. Dlatego zarówno pasywne, jak i agresywne ustawienia muszą być przemyślane. Agresywne ustawienia pozbawią terrorystów jednej z ich dróg na A, nie zmieniając wiele dla B. Pasywne rundy pozwolą im na wejście na A (co jest łatwe do zatrzymania przy odpowiednim ustawieniu), jednocześnie uniemożliwiając im całkowicie wejście na B, chyba że zostaną osłonięci. Użyteczność zmieni tu wiele i spodziewamy się, że bitwy będą znacznie bardziej na korzyść CT na poziomie PUG, w porównaniu do gry profesjonalnej, gdzie dymy i mołotowy będą definiować kolejne kroki.

Dla terrorystów najważniejsze jest wiedzieć, kiedy przejąć środek. Ataki na B są możliwe bez przejmowania środka, jeśli są odpowiednio skoordynowane, ale ataki na A stają się bardzo trudne, gdy CT grają wysoko. Dlatego zawsze powinieneś rozpoznawać pozycje CT przed przystąpieniem do BSu. Jeśli grają wysoko, A może być niemożliwe do zdobycia. Jeśli grają głęboko, możesz zmusić ich do niewygodnych rotacji. Mapa oferuje również terrorystom niesamowite możliwości do lurkowania na obu site’ach, ponieważ zmiany poziomów pomogą ci wychwycić dźwięki potrzebne do perfekcyjnej flanki.

Podsumowanie

Thera to świetne uzupełnienie puli map CS2, łącząc łatwy do zrozumienia układ dla casuali i głębię taktyczną dla profesjonalistów. Chociaż mapa jest nadal eksplorowana przez graczy znacznie bardziej kompetentnych od nas, trzymanie się podstaw Counter-Strike na Santorini 2.0 przyniesie dużo zabawy w CS2. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, daj nam znać na naszych mediach społecznościowych, a do tego czasu… Powodzenia na Therze i innych nowych mapach CS2!

Zobacz również

Mapa CS2 Mills: Przewodnik

Najlepsze skiny do P2000 w CS2: Top 10