Rozdzielczość w CS2 i format ekranu: najlepsze ustawienia | Key-Drop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Rozdzielczość w CS2 i format ekranu: najlepsze ustawienia

KeyDrop Team

Odpowiednia rozdzielczość w CS2 i właściwy dla Twojego stylu gry format obrazu mogą znacząco poprawić Twoje wyniki w grze. Jednak przy tak wielu opcjach trudno jest wiedzieć, jakie ustawienia wybrać — ekran 4:3, panoramiczny, a może jeszcze coś innego? W tym poście zajmiemy się więc najlepszymi opcjami rozdzielczości i formatu (aspect ratio) w CS2, a także podejrzymy, jakich ustawień używają gracze pro. Od dziś rozdzielczość w CS2 nie będzie miała przed Tobą tajemnic!

Szybkie odpowiedzi

Nie masz czasu na długie wyjaśnienia? Oto najważniejsze informacje na temat najlepszej rozdzielczości w CS2:

  • Większość graczy pro używa rozdzielczości 1280×960 w formacie 4:3 i z rozciągniętym skalowaniem (stretched). Wybierz te ustawienia, aby uzyskać niewielką przewagę w celowaniu.
  • Chcesz, by gra wyglądała jak najlepiej? Użyj domyślnej rozdzielczości i formatu, czyli 1920×1080, 16:9. Jeśli twój komputer nie radzi sobie z tak wysoką rozdzielczością, wybierz niższą opcję 16:9, np. 1600×900 lub 1280×720. 
  • Unikaj schodzenia poniżej 1024×576 (16:9) lub 1024×758 (4:3), ponieważ niższe rozdzielczości sprawią, że gra będzie wyglądać na zbyt rozmytą, co uniemożliwi dokładne celowanie. 

Aby dowiedzieć się, skąd wzięły się te liczby, jak działają rozdzielczości i formaty obrazu oraz ilu profesjonalistów korzysta z każdego z ustawień, czytaj dalej! 

Format obrazu, czyli Aspect Ratio

Zanim przedyskutujemy konkretne ustawienia rozdzielczości CS2, musimy omówić inną kwestię: format obrazu. Wybrany przez Ciebie format w dużym stopniu określi najlepszą rozdzielczość CS2, więc warto zacząć właśnie od niego. 

Czym jest format obrazu? 

Format obrazu określa proporcje jego boków, czyli to, jak kwadratowy lub szeroki jest ekran (lub wyświetlany na nim obraz). Przykładowe formaty to 4:3, 5:4 lub 16:9. Pierwsza liczba w formacie oznacza szerokość ekranu, a druga jego wysokość. Format 1:1 oznaczałby kwadratowy obraz, podczas gdy 4:3 to obraz, który jest nieco szerszy niż wyższy. Większość dzisiejszych ekranów (w tym monitory, telewizory i ekrany laptopów) wykorzystuje format 16:9, co plasuje je w kategorii ekranów panoramicznych. 

Jak działa format obrazu w CS2? 

Możesz zmienić format obrazu w ustawieniach gry w CS2, niezależnie od tego, jaki jest fabryczny format Twojego ekranu. Prawdę powiedziawszy, tak właśnie robi większość graczy pro, a w internecie od lat toczy się nieustannie debata, czy lepiej grać w zmienionym, czy domyślnym formacie. No ale najpierw zobaczmy, jak to w ogóle działa: 

Większość współczesnych gier, z CS2 włącznie, ma domyślny format 16:9, aby dopasować się do najpopularniejszych dzisiaj panoramicznych ekranów. 

CS2 resolution: native

Teraz pomyśl o tych wielkich, białych, rupieciowatych monitorach z prawie kwadratowymi ekranami ze wczesnych lat 2000. One właśnie miały najczęściej format 4:3. Gdyby dzisiaj odpalić na takim CSa, to brzegi obrazu zostałyby obcięte, żeby panoramiczny obraz zmieścił się na nie-panoramicznym ekranie. 

CS2 resolution: 4:3 monitor

Ustawienie formatu 4:3 w CS2 umieszcza taki obraz 4:3 na Twoim monitorze o formacie 16:9. W rezultacie mamy bardziej kwadratowy obraz, z dwoma czarnymi, pionowymi paskami po obu stronach. To skalowanie znane w CSie jako “black bars”, czyli “czarne paski” (nie, niestety nie chodzi o bary). 

CS2 resolution: bars

Nie musisz grać z tymi paskami (choć niektórzy to robią). Można rozciągnąć obraz poziomo, zmuszając go do wypełnienia całego panoramicznego ekranu i tym samym odkształcając nieco widok. To “rozciągnięte” skalowanie, czyli “stretched”. 

CS2 Resolution: stretched

Najlepszy format obrazu w CS2

To pytanie od lat napędza konflikty w CSowej społeczności online, szczególnie w dziedzinie “16:9 kontra 4:3”. Jak to zwykle bywa, prawidłowa odpowiedź zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Ale spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie najlepiej, jak się da, rozważając plusy i minusy różnych wyborów, a także preferencje graczy pro. 

Format 16:9 (panoramiczny)

Zacznijmy od domyślnego formatu CSa, czyli 16:9. Ma kilka zalet w porównaniu do konkurencji, w tym: 

  • Dobre pole widzenia. 16:9 zapewnia szeroki widok, co pozwala wcześniej zauważyć wrogów nadchodzących z boku. 
  • Gra ładnie wygląda. 16:9 jest domyślnym (tzw. “natywnym”, czyli native) formatem gry, więc CS2 w tym wydaniu po prostu wygląda najlepiej, zwłaszcza w porównaniu z rozciągniętym 4:3. Otoczenie ma odpowiednie proporcje i wygląda naturalnie, co tym łatwiej docenić przy nowym silniku graficznym w dwójce. 
  • Wolniejsze ruchy. To może być plus lub minus, zależnie od Twoich preferencji, ale w 16:9 wszystko wydaje się poruszać nieco wolniej w porównaniu do 4:3. 

Jednocześnie format 16:9 ma też jeden duży minus: modele przeciwników są węższe w porównaniu do rozciągniętego formatu 4:3, a więc odrobinę trudniej jest w nie trafić. 

Podsumowując, format 16:9 jest najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na naturalnym, dobrym wyglądzie gry. Mało kto lubi patrzeć na rozciągnięte, brzydkie, rozpikselowane gry, a CS2 będzie wyglądał zdecydowanie najlepiej w tym domyślnym formacie. To też najlepszy wybór, jeśli zamierzasz nagrywać materiał do wrzucenia online. 

Format 4:3 w rozciągniętym skalowaniu

Weź to, co powiedzieliśmy o zaletach i wadach proporcji 16:9, odwróć wszystko, a otrzymasz podsumowanie rozciągniętego 4:3. Jego kluczową zaletą jest to, że rozciąga modele postaci — wrogowie wyglądają na szerszych niż w formacie 16:9. To oczywiście sprawia, że łatwiej ich trafić. 

Z drugiej strony, ta opcja ogranicza widzenie peryferyjne, co oznacza, że nie widać boków tak dobrze, jak w przypadku formatu panoramicznego. Mniejsze pole widzenia sprawia, że jesteś łatwiejszym celem dla wrogów próbujących się do Ciebie zakraść, albo po prostu przebiegających z boku. W świecie komentowania esportowego funkcjonuje nawet określenie “four threed” (powiedzmy, że “czterotrójknięty”), wykorzystywane, gdy ktoś zostaje zabity przez wroga, którego nie widzi ze względu na używany przez siebie format 4:3. 

W porównaniu do gry w formacie 16:9, ruchy wydają się szybsze w 4:3. To plus dla tych, którzy lubią wizualnie dynamiczną rozgrywkę, ale dla innych może za bardzo szarpać i ogólnie być mniej przyjemne. A skoro mówimy już o nieprzyjemnych rzeczach, to nie oczekuj, że gra będzie wyglądać dobrze przy tym ustawieniu: wszystko będzie dziwnie rozciągnięte, nie tylko przeciwnicy. 

Podsumowując, rozciągnięty format 4:3 może dać Ci przewagę w celowaniu dzięki szerszym modelom postaci. Nie będzie to najlepszy wybór, jeśli wygląd i atmosfera są dla Ciebie ważne, ale jeśli zależy Ci tylko na wydajności gry i wynikach, to warto wypróbować 4:3. 

Inne formaty w CS2

Jest jeszcze kilka innych formatów używanych w CS2, które są mniej popularne: 

  • 4:3 z czarnymi paskami: niektórym pasuje, chociaż nie daje przewagi w celowaniu oferowanej przez rozciągniętą wersję. W zasadzie nie daje żadnej przewagi, może poza tym, że ułatwia skupienie się na ekranie, ograniczając obraz do mniejszego pola (?). 
  • 5:4: podobny do 4:3 ale jeszcze bliższy kwadratowi, ten format też można rozciągnąć, aby uzyskać najszersze możliwe modele postaci. Z tym, że to rozszerza też wszystko inne, zniekształcając otoczenie i utrudniając poruszanie się po mapie. Nie każdemu się spodoba. 
  • 16:10: gdzieś pomiędzy 16:9 i 5:4, ten kompromis technicznie ma zalety żadnego z nich i wady obu… ale hej, niektórzy gracze lubią ten format i odnoszą z nim sukcesy, więc nie skreślamy go. 

Okej, przechodzimy dalej: przyjrzyjmy się preferencjom graczy pro, bo znaleźliśmy bardzo wyraźną tendencję wśród wybieranych przez nich formatów. A jeśli kiedykolwiek oglądałeś jakieś profesjonalne mecze, to prawdopodobnie już wiesz, dokąd zmierzamy. 

Formaty obrazu CS2 graczy pro

Zdecydowana większość profesjonalnych graczy CS2 używa formatu 4:3 z rozciągniętym skalowaniem. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy rozciągnięty 4:3 daje przewagę, to chyba tak, bo w przeciwnym razie nie byłoby tu tak wyraźnego trendu. 

Pro CS2 players - aspect ratio settings

Spośród 606 profesjonalnych graczy Counter-Strike, których rozdzielczości są wymienione na ProSettings.net, 462 używa formatu 4:3. To ponad 76%! Spośród tych 462, 392 graczy używa również rozciągniętego skalowania, co oznacza, że tylko 70 graczy wybiera zamiast tego czarne paski.

Na drugim miejscu plasuje się 16:9, wybierane przez 83 z 606 profesjonalistów (niecałe 14%). Każdy z najmniej popularnych formatów, 5:4 i 16:10, jest używany przez około 30 graczy (5%). 

Jaki format ekranu wybrać do CS2? 

Jeśli zależy ci na wydajności i zdobywaniu zabójstw, skorzystaj z opcji rozciągniętego 4:3, preferowanej przez profesjonalistów. Zamienisz ładną oprawę graficzną na potencjalną przewagę w celowaniu, dzięki szerszym modelom postaci. 

Jeśli jednak nie chcesz zostać profesjonalistą i grasz w CS2 rekreacyjnie, lepszym wyborem będzie natywne 16:9. Gra będzie wyglądać tak, jak powinna (tj. znacznie lepiej niż w rozciągniętych proporcjach) i generalnie zachowywać się bardziej naturalnie. Jest to również format proporcji do nagrywania filmików i robienia zrzutów ekranu.

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość to liczba pikseli w obrazie lub liczba pikseli wyświetlanych przez ekran. Na przykład rozdzielczość 1920×1080 oznacza, że obraz lub ekran w poziomie ma 1920 pikseli, a w pionie 1080 pikseli (czyli Full HD). 

Wyższe rozdzielczości oferują więcej pikseli i więcej szczegółów, podczas gdy niższe rozdzielczości są bardziej rozmyte. W grach, w tym CS2, rozdzielczość jest również kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność gry: wysokie rozdzielczości wymagają więcej zasobów komputera. Innym ograniczeniem jest monitor lub ekran: jeśli Twój monitor obsługuje maksymalną rozdzielczość, powiedzmy, 1600×900, nie będziesz w stanie grać w grę w rozdzielczości 1920×1080. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ większość nowoczesnych monitorów i ekranów laptopów obsługuje Full HD. 

Rozdzielczości są powiązane z formatem, ponieważ proporcje poziome/pionowe muszą się zgadzać.

Rozdzielczość w CS2 w formacie 16:9

Oto zalecane rozdzielczości do formatu 16:9: 

  • 2560×1440
  • 1920×1080 (Full HD, domyślna rozdzielczość CS2 i najczęstszy wybór wśród graczy pro wybierających format 16:9)
  • 1600×900
  • 1366×768
  • 1280×720
  • 1024×576

Wyższe rozdzielczości będą obciążać komputer (chyba że masz bestię, której niestraszne nawet 4K), co może powodować lag, niski FPS i problemy z przegrzaniem jednostki, więc jest to naprawdę opcja tylko dla przyzwoitych pecetów. Full HD oferuje duże pole widzenia i mnóstwo szczegółów, co wygląda świetnie, ale może utrudniać dokładne celowanie. 

Niższe rozdzielczości obniżają wymagania techniczne, więc wybierz je, aby poprawić ogólną wydajność gry. Nie zalecamy jednak schodzenia do rozdzielczości niższej niż 1024×576 — obraz będzie tak rozpikselowany, że praktycznie niezdatny do gry. 

Rozdzielczość w CS2 w formacie 4:3

A tutaj zalecane rozdzielczości CS2 dla tych, którzy wybrali format 4:3: 

  • 1440×1080
  • 1280×960 (najpopularniejsza wśród graczy pro)
  • 1152×864
  • 1024×768

Większość graczy pro wybiera 1280×960 i całkiem dobrze się składa, bo to też jedna z najbardziej optymalnych opcji pod względem wydajności przeciętnego komputera. Podkręć rozdzielczość, żeby widzieć więcej detali, albo obniż, żeby usprawnić działanie gry na starszych komputerach. 

Rozdzielczość w CS2 w formatach 5:4 i 16:10

Do formatu 5:4 najczęściej wybiera się rozdzielczość 1280×1024, chociaż 1350×1080 to też dobra opcja. 

Jeśli idziesz w format 16:10, zalecane rozdzielczości to: 

  • 1680×1050
  • 1600×1024
  • 1440×900
  • 1280×800

Wybranie najlepszej sprowadza się do tego, co zwykle: wysoka rozdzielczość obciąży komputer, a niższa ma mniejsze wymagania, choć też mniej detali. To kwestia preferencji i sprzętu. Gracze pro najczęściej wybierają 1280×800 albo 1680×1050. 

Rozdzielczość graczy pro w CS2

Wracamy do naszych statystyk. Większość graczy pro używa rozdzielczości 1280 × 960 (w formacie 4:3 z rozciągniętym skalowaniem). W tej grupie znajduje się s1mple, m0NESY, donk, NiKo, i ponad 300 innych graczy z 606, których ustawienia znamy. Tak to się przedstawia: 

Pro CS2 players' resolution settings

337 na 606 prosów używa rozdzielczości 1280×960, co czyni ją zdecydowanie najpopularniejszą. 1024×768 to też częsty wybór przy formacie 4:3, używany przez 78 graczy. Z tych, którzy korzystają z formatu 16:9, większość wybiera domyślną rozdzielczość Full HD (1920×1080). 

Jak zmienić format i rozdzielczość w CS2?

Zmiana formatu obrazu i rozdzielczości jest bardzo prosta. Wejdź w zakładkę Wideo w ustawieniach gry i wybierz format z trzech dostępnych opcji (4:3, 16:9 lub 16:10). W osobnym rozwijanym menu znajdziesz listę rozdzielczości do wybranego przez siebie formatu.

Nieco trudniej jest ustawić rozdzielczość lub format nieobsługiwany przez opcje gry (np. 5:4), bo w tym celu musisz zmienić ustawienia z poziomu swojej karty graficznej, tworząc niestandardową rozdzielczość. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak to zrobić dla karty Nvidia (GeForce), a tutaj dla kart AMD.

To wszystko na dziś! Było dużo do omówienia, ale za to teraz masz wszystkie informacje, których możesz potrzebować, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojej rozdzielczości CS2. Czy uważasz, że rozciągnięte 4:3 używane przez profesjonalistów jest naprawdę najlepsze, czy może wolisz Full HD? Daj nam znać na naszych portalach społecznościowych i baw się dobrze na Key-Drop! A skoro już tu jesteś, zapoznaj się również z naszym przewodnikiem po zmianie FOV w CS2. Do zobaczenia!

Zobacz również

IEM Cologne 2024: Podsumowanie

Najlepsze skiny Gunsmith w CS2 do każdej broni