PGL Major 2024: Podsumowanie - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

PGL Major 2024: Podsumowanie

KeyDrop Team

Ach, gdzie byliśmy? Osiem drużyn weszło na ring, ale tylko jedna wyszła zwycięsko. Kto poległ, a kto dostał się na podium pierwszego Majora CS2? Podsumujmy wydarzenia ostatnich dni PGL Major 2024.

Ćwierćfinały

Spirit vs FaZe

Mecz, który sporo fanów (z naszym zespołem włącznie) wybrało jako finałowy w swoich Pick’emach. Wielu wierzyło, że Spirit wygra w Kopenhadze swój pierwszy Major. Jednak Finn „karrigan” Andersen odwrócił losy meczu z zaskakującym veto, które obejmowało Vertigo jako mapę decydującą. Choć Vertigo nie jest typowym wyborem dla FaZe, ryzyko się opłaciło: po świetnej grze Spirit na Mirage, drużyny remisowały na Nuke, po czym FaZe zgarnęło ostateczne zwycięstwo właśnie na Vertigo.

MOUZ vs G2

Podobnie jak Spirit, młody zespół MOUZ nie do końca sprostał oczekiwaniom w ćwierćfinałach, i to mimo dotarcia do Play-offów z wynikiem 3-0. Choć jeszcze tydzień temu MOUZ zdawał się gotowy na swoją pierwszą wygraną w Majorze, doświadczony team G2 skutecznie temu zapobiegł, między innymi dzięki doskonałym calloutom Rasmusa “HooXi” Nielsena. G2 wskoczyło do półfinału po szybkim zwycięstwie 2-0.

Vitality vs Cloud9

Po zmaganiach z chorobą we wcześniejszej fazie turnieju Mathieu “ZywOo” Herbaut zdawał się gotowy na obronę swojego zwycięskiego statusu w starciu z Cloud9. I rzeczywiście, po wygranej 13:8 na Inferno i kompletnym pozamiataniu na Anubis, Vitality z łatwością awansowało do półfinału.

Eternal Fire vs NAVI

Na tym etapie Majora Eternal Fire był ostatnim zespołem składającym się z graczy tej samej narodowości. Turcy starli się z międzynarodowym NAVI pod przywództwem Aleksiego “Aleksib” Virolainena. Niestety nie udało się nawet zagrać na wszystkich trzech mapach: po długiej rozgrywce na Mirage, Eternal Fire nie dał rady odzyskać formy i przegrał 13:9 na wybranym przez siebie Inferno.

Półfinały

Tylko jedno było pewne przed startem meczów półfinałowych: turniej wygra drużyna mieszana narodowościowo. Ale która?

NAVI vs G2

Aleksib ponownie stanął w szranki ze swoją byłą drużyną. Zespoły NAVI i G2 spotkały się już podczas tego turnieju: pierwszego dnia eliminacji NAVI pokonał G2 13:11, a więc Nikola “NiKo” Kovacs i jego team mieli się czego obawiać. Pierwszą mapą był wybrany przez G2 Anubis, gdzie długie pustynne potyczki zakończyła wygrana NAVI. G2 odegrał się zwycięstwem na Nuke, po czym rozgrywka przeszła na Ancient. Tam G2 zdawało się prowadzić, przynajmniej do momentu, kiedy Justinas 'jL’ Lekavicius zaliczył asa 3v5 i tym samym dał NAVI kolejną szansę. Ostatecznie NAVI (znowu) wygrało 13:11, utrzymując zwycięską passę Aleksiba.

FaZe vs Vitality

Karrigan znów atakuje, a FaZe ponownie nie zawodzi. Pierwszą mapą był Nuke, na którym zwycięstwo zaliczył FaZe. Półfrancuski Vitality wygrał na Vertigo, jednak nie dał rady powtórzyć tego wyczynu na Inferno. FaZe zwyciężył i otrzymał przepustkę do wielkiego finału w rodzinnym mieście karrigana.

Finał: FaZe vs NAVI

Dotarliśmy do końca: ostatni mecz PGL 2024 w Kopenhadze. FaZe podniósł się po trudnym początku i swojej klasyfikacji 3:2, by dotrzeć do finału, a NAVI starł się po drodze zarówno z ulubionymi, jak i rzadziej typowanymi drużynami. A teraz dowiemy się, który team sięgnie po zwycięstwo w pierwszym Majorze CS2.

Karrigan znów zaskoczył veto, wybierając Ancient zamiast Nuke, podczas gdy Aleksi brawurowo poszedł w Mirage. Inferno stało się ostatnią mapą w finałowym BO3 i gra się rozpoczęła.

Ancient nie poszedł zgodnie z planem karrigana. NAVI wypracowało tu zwycięstwo 13:9, choć nie było łatwo. Jednak Aleksi również mógł być zaskoczony, bo FaZe kompletnie zniszczyło jego drużynę 13:2 na Mirage.

O dziwo NAVI szybko podniósł się po porażce i zrobił z Inferno prawdziwe piekło dla karrigana i jego teamu. W pewnym momencie FaZe przegrywał 0:12! Ostatecznie NAVI wygrał mecz z miażdżącą przewagą 13:2, tym samym zgarniając zwycięstwo w pierwszym Majorze CS2. To ogromne osiągnięcie, zwłaszcza dla składu, który wcześniej uważano za przegrany po zeszłorocznym odejściu Oleksandra “s1mple” Kostylieva.

Przewidzieliście ten wynik? No cóż, w zasadzie wiemy, że nie, bo najlepszy gracz w naszym Major Madness zdobył 9 na 15 punków w drodze do darmowego Gungnira. Nikt z naszego zespołu też nie przewidział zwycięstwa NAVI, choć kilka osób typowało FaZe na drugie miejsce.

Co dalej? Najlepsze teamy wybierają się do Chengdu, gdzie będą walczyć o nagrodę wartą $100.000. Kolejne newsy już niedługo!

KeyDrop Team

Udostępnij:

Zobacz również

Od dziś Play-Offy! Co wydarzyło się na PGL Major do tej pory?

Najlepsze skiny do Galil AR w CS2: Top 15