Jak będzie wyglądał PGL Major Copenhagen 2024? - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Jak będzie wyglądał PGL Major Copenhagen 2024?

KeyDrop Team

Pierwszy Major CS2 nadchodzi a wraz z nim, mnóstwo pytań i mnóstwo wyzwań dla drużyn. Co wiemy o PGL Major Copenhagen 2024? Kto naszym zdaniem wygra? Kto przegra? Opowiemy o tym w artykule!

Kiedy zaczyna się Major?

Major zaczyna się od fazy otwarcia 17 marca. Potrwa ona do 20 marca, po czym “prawdziwy” Major zaczyna się 21 marca.

Kto będzie uczestniczył?

W fazie otwarcia uczestniczyć będą Cloud9, Eternal Fire, Ence, Apeks, Heroic, 9 Pandas, Saw, Ecstatic, AMKAL, KOI, FURIA, Imperial, paiN, Legacy, TheMongolz i Lynn Vision.

Osiem z tych drużyn awansuje do fazy eliminacji, gdzie będą walczyć z FaZe, Spirit, Vitality, MOUZ, Complexity, Virtus.pro, Na’Vi i G2.

Jaki jest format?

Zgodnie z tradycją, format Fazy Otwarcia i Eliminacji będzie systemem szwajcarskim z meczami BO1, oprócz meczów eliminacyjnych i awansowych, gdzie będziemy mieli do czynienia z meczami BO3. W systemie szwajcarskim drużyny walczą ze sobą na bazie początkowych rozstawień. Po pierwszych meczach drużyny będą grać z innymi drużynami z tymi samymi wynikami. Czyli drużyny z bilansem 1-0 grają z innymi drużynami 1-0, 1-1 z innymi 1-1, 0-1 z innymi 0-1 i tak dalej.

Celem w systemie szwajcarskim jest wygrać trzy mecze. Drużyny z bilansem 3-0 dostają najlepsze rozstawienie w kolejnym koszyku, 3-1 następne, a 3-2 najgorsze. Jeżeli drużyna przegra 3 mecze, odpada. To ostatecznie odkryje osiem drużyn, które przejdą do kolejnych faz.

Playoffy są rozgrywane na bazie rozstawień z poprzedniej rundy, w meczach BO3. W odróżnieniu od wydarzeń IEM gdzie w finale jest rozgrywany mecz BO5, podczas Majora finał również będzie trwał jedynie trzy mapy!

Czy będzie pick’em?

Jeszcze nie wiemy, ale mamy taką nadzieję. Jeżeli trend z poprzednich edycji będzie kontynuowany, wymagane będzie kupno viewer passa, by brać udział w wyzwaniach i zdobywać nagrody. Dotychczas działał następujący system (źródło: Counter-Strike Fandom Wiki):

 • Brązowa moneta: ukończenie 1–2 wyzwań
 • Srebrna moneta: ukończenie 3–5 wyzwań
 • Złota moneta: ukończenie 6–8 wyzwań
 • Diamentowa moneta: ukończenie wszystkich 9 wyzwań

A oto wyzwania, jakie widzieliśmy w poprzednich Majorach:

 • Aktywuj swoją monetę przed zakończeniem turnieju
 • Postaw wszystkie dziewięć typów Pick’Em na fazę otwarcia przed jej rozpoczęciem.
 • Uzyskaj pięć poprawnych typowań Pick’Em na fazę otwarcia
 • Wytypuj wszystkie dziewięć typów Pick’Em dla fazy eliminacji przed jej rozpoczęciem.
 • Zdobądź pięć poprawnych typów Pick’Em na fazę eliminacji
 • Postaw wszystkie siedem typów Pick’Em na fazę playoffów przed jej rozpoczęciem.
 • Postaw dwa poprawne typy Pick’Em na ćwierćfinały
 • Postaw jedno prawidłowe typowanie Pick’Em na półfinały
 • Podaj prawidłowy typ Pick’Em na wielki finał

Kto jest faworytem?

To pierwszy Major w CS2 więc… trudno powiedzieć. Od Majora w Paryżu w zeszłym roku wiele drużyn zupełnie zmieniło swoje składy, w tym mistrzowie z Vitality, którzy rozstali się z Peterem „Dupreeh” Rasmussenem i Emilem „Magisk” Refiem, zastąpiwszy ich Shaherem „flameZ” Shushanem i Williamem „mezii” Merrimanem. Niemniej jednak, z Mathieu „ZywOo” Herbautem na czele, zawsze są niebezpieczni.

FaZe Clan wygrał pierwsze międzynarodowe zawody CS2 podczas IEM Sydney i nie wydaje się, aby odejście Russella „Twistzz” Van Dulkena miało na nich jakikolwiek wpływ. „Twistzz” został zastąpiony Davidem „frozen” Čerňanským i team zajął drugie miejsce na prestiżowym IEM Katowice w zeszłym miesiącu.

Jednak największymi wschodzącymi gwiazdami są Team Spirit, którzy przeszli przez Katowice praktycznie niezagrożeni. Młody skład CIS był przełomowym aktem w polskiej mekce e-sportu i na pewno jeszcze nie skończył zaskakiwać. Mając zagwarantowane miejsce w fazie eliminacyjnej, będą drużyną, na którą warto zwrócić uwagę.

Po szokującym wyeliminowaniu Astralis z rywalizacji podczas kwalifikacji RMR Duńczycy są reprezentowani przez trzech zawodników w Heroic, nowych zawodników Ecstatic i Lukasa „gla1ve” Rossandera, prowadzącego polski zespół ENCE. Spośród tych drużyn, ENCE wydaje się mieć najlepsze szanse po dobrych wynikach w Katowicach, ale cóż, przewaga gospodarzy może zadziałać i te drużyny mogą po prostu poczuć moc Kopenhagi.

Inne drużyny, które mogą się liczyć, to zawsze niebezpieczna (i zawsze skuteczna) drużyna MOUZ, zreformowane G2… i prawdopodobnie przypadkowa, nieoczekiwana drużyna CIS, która wydaje się pojawiać na każdym cholernym Majorze.

Nasze przewidywania

Adi

Zwycięzcy: Team Vitality
Drugie miejsce: FaZe Clan
MVP: ZywOo
Największe rozczarowanie: Team Spirit
Największe zaskoczenie: ENCE

Fredi

Zwycięzcy: Team Spirit
Drugie miejsce: FaZe Clan
MVP: donk
Największe rozczarowanie: Cloud9
Największe zaskoczenie: ENCE

Jul

Zwycięzcy: Team Spirit
Drugie miejsce: MOUZ
MVP: donk
Największe rozczarowanie: Team Vitality
Największe zaskoczenie: ENCE

Kate

Zwycięzcy: FaZe Clan
Drugie miejsce: Team Vitality
MVP: ropz
Największe rozczarowanie: Na’Vi
Największe zaskoczenie: Mongolz

Radek

Zwycięzcy: Team Spirit
Drugie miejsce: G2
MVP: donk
Największe rozczarowanie: Na’Vi
Największe zaskoczenie: Imperial

Adam

Zwycięzcy: ENCE
Drugie miejsce: MOUZ
MVP: dycha
Największe rozczarowanie: Team Vitality
Największe zaskoczenie: ECSTATIC

Jak widać, nasz zespół ma różne przewidywania. Ty również będziesz mógł przedstawić swoje przewidywania w Key-Drop Major Madness. Wystarczy wytypować osiem drużyn, które znajdą się w play-offach i przewidzieć wyniki meczów między nimi. Jeśli trafisz idealnie, wygrasz ogromną nagrodę. Jeśli nikt nie trafi, nagrody zostaną podzielone między tych graczy, których przewidywania były najbliższe prawdy.

Brzmi nieźle, gdzie mogę oglądać?

PGL Major Copenhagen 2024 można oglądać na kanałach PGL na Twitchu, YouTube i Kick, a także na kanałach licencjonowanych nadawców w swoim języku. Udanej zabawy!

KeyDrop Team

Udostępnij:

Zobacz również

Agenci CS2: najlepsze skiny do agentów

Na czym polega tryb Wingman w CS2?