Co to jest float w CS2? Stany broni + jak sprawdzić float skina - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Co to jest float w CS2? Stany broni + jak sprawdzić float skina

KeyDrop Team

Jeśli grasz w Counter-Strike’a dłużej niż jeden dzień, na pewno słyszałeś już takie określenia jak float, Field-Tested albo zużycie broni. W CS2 float ma wpływ na wszystko od wyglądu skórki po jej wartość rynkową… Co czyni go dość ważnym, zwłaszcza że nawet niewielka różnica we floacie może oznaczać setki dolarów więcej za twoje skórki CS2.

Chcesz zrozumieć, jak działa i co oznacza float? Jesteś we właściwym miejscu—omówimy wszystko, co musisz wiedzieć (i może parę rzeczy, których nie musisz wiedzieć, ale na pewno chcesz!). 

CS2 skin float: co to jest? 

W CS2 skin float (zwany także zużyciem broni lub wear rating) decyduje o wyglądzie skórki, a konkretniej o tym, jak bardzo jest zniszczona. Ta sama skórka może mieć zupełnie nowy wygląd lub być pokryta zadrapaniami, otarciami i innymi śladami zużycia. Float wskazuje, gdzie na tej skali znajduje się dana skórka. 

Float jest wyrażony w postaci liczby (a w zasadzie ułamka) pomiędzy 0 a 1. Im wyższy float, tym bardziej zużyta będzie skórka. Przy wartości 0, skórka jest w absolutnie nieskazitelnym stanie, ale przy 0,156 prawdopodobnie będzie wykazywać pewne oznaki zużycia. Przy wartości 0,45 skórka będzie już mocno podniszczona, a float równy 1 to najbardziej zniszczona wersja.

Ta skala jest podzielona na pięć stanów zużycia broni: 

  • Factory New (fabrycznie nowa)
  • Minimal Wear (minimalnie zużyta)
  • Field-Tested (przetestowana w terenie)
  • Well-Worn (wysłużona)
  • Battle-Scarred (zaprawiona w boju)

Na rynku Steam i w dyskusjach o skórkach częściej można spotkać się z tymi kategoriami niż z dokładnymi liczbami.

Nie każda skórka występuje w każdym stanie zużycia—w przypadku niektórych skórek zakres wartości float jest mniejszy. Weźmy na przykład AK-47 | Bloodsport: ta skórka ma maksymalną wartość float wynoszącą 0,45, co oznacza, że nie jest dostępna w „najgorszym” stanie Battle-Scarred. Podobnie sprawa przestawia się z M4A1-S | Hot Rod: jak wszystkie skórki Hot Rod, jest dostępna tylko w wersjach Factory New i Minimal Wear. 

Jak sprawdzić float skina

Aby sprawdzić wartość float skórki, otwórz swój ekwipunek w CS2, kliknij wybraną skórkę prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Inspect”. Następnie kliknij przycisk „Info” w dolnym menu. 

Zobaczysz stopień zużycia skórki (wear rating) wyrażony w formie liczby, wraz z numerem wzoru (pattern number) i stylem wykończenia (finish style). Możesz skorzystać z poniższej tabeli, aby określić, do której kategorii należy twoja skórka.

Tabela float i stanów broni w CS2

Tak przedstawiają się przedziały liczb float i ich kategorie:

KategoriaPrzedział float
Factory New (fabrycznie nowa)0 – 0,07
Minimal Wear (minimalnie zużyta)0,07 – 0,15
Field-Tested (przetestowana w terenie)0,15 – 0,38
Well-Worn (wysłużona)0,38 – 0,45
Battle-Scarred (zaprawiona w boju)0,45 – 1

Float jest tu zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku. W rzeczywistości częściej spotyka się znacznie dłuższe liczby float, takie jak 0,28745764434 lub 0,0302347389.

cs2-float-ranges

Stany broni CS2 a wartość skina

Ogólnie rzecz biorąc, skórki Factory New są zwykle warte więcej niż ich bardziej zużyte odpowiedniki. Zazwyczaj można założyć, że niski float = wysoka wartości skórki. Szczególnie rzadko spotykane skórki mogą kosztować znacznie więcej w wersji Factory New. Różnica może osiągać tysiące, tak jak w przypadku skórki AK-47 | Fire Serpent, która w stanie Factory New jest często wyceniana na kilkanaście tysięcy złotych więcej niż wersja Battle-Scarred. Nikogo nie zaskoczy już fakt, że większość najdroższych skinów CS2 w historii należało do kategorii Factory New albo Minimal Wear. 

Ale ta zasada nie zawsze się sprawdza. Jak to często bywa z przedmiotami kolekcjonerskimi, dostępność decyduje o wartości, a więc im rzadsza skórka, tym wyższa może być jej cena. Zdarza się, że skórki Minimal Wear są nieco droższe od Factory New z racji tego, że trudniej je znaleźć. 

A teraz odrobina matmy (odrobina, słowo!). Jeśli przyjrzysz się tabeli powyżej na pewno zauważysz, że niektóre przedziały float są większe od innych (np. Field-Tested). Większy przedział oznacza większą dostępność, bo szanse znalezienia skórki z tego przedziału są stosunkowo wyższe. Z tego względu skórki Field-Tested bywają czasem tańsze od Well-Worn, pomimo „gorszego” wyglądu—jest ich po prostu więcej w obiegu.  

(Koniec matmy) 

Jeszcze jedna kwestia à propos kasy: przy wycenie skórek najczęściej liczy się ich kategoria (Factory New, Minimal Wear, itd.), a nie dokładna liczba float. Niektórzy gracze będą jednak szukać skórek w dolnej części danego zakresu, aby uzyskać dobrą ofertę na świeżo wyglądającą skórkę.

Ostatecznie, 0.156 Field-Tested M4A4 | Neo-Noir będzie wyglądać jak Minimal Wear, podczas gdy 0.374 będzie wyglądać jak Battle-Scarred. Jeśli więc chcesz kupić dobre skórki za niższą cenę, warto rozejrzeć się za skinami z niewysokim floatem, szczególnie na Rynku Steam. Numeryczne wartości float są ukryte na Steamie, ale istnieją aplikacje i wtyczki do przeglądarek, które umożliwiają zobaczenie dokładnych danych. 

Czy skiny w CS2 się zużywają? 

Nie, skórki nie zużywają się w CS2 (całe szczęście, nie?). Dotyczy to zarówno broni, jak i rękawic. Wartość float każdej skórki w ekwipunku jest stała, co oznacza, że jej stan nie może ulec zmianie. Jeśli więc masz szczęście i udało ci się zdobyć fabrycznie nową skórkę, śmiało z niej korzystaj. Wszelkie strzelaniny, szarpaniny i walki jej nie grożą.

Jest też mały minus tej sytuacji: skoro nie da się pogorszyć stanu skórki, to nie można go też poprawić. Na ten moment nie ma żadnego sposobu na zmianę floatu skórek w CS2 ani w jedną, ani w drugą stronę. Takie życie. 

Wszystkie poziomy zużycia broni w CS2

No to co: skoro podstawy mamy już za sobą, przyjrzyjmy się teraz bliżej poziomom zużycia broni w CS2. Żeby lepiej pokazać różnice między nimi, weźmiemy sobie AK-47 | Frontside Misty jako przykład. 

Factory New (fabrycznie nowa): 0–0,07

CS2-float-factory-new

Wersje Factory New często bywają obiektami pożądania graczy. Dzięki wyrazistym kolorom i wzorom wiele skórek wygląda najlepiej w tej wersji—ale to oczywiście kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje (podobno). 

Przedział float dla tej kategorii jest dość mały, więc fabrycznie nowe skórki są stosunkowo rzadkie—a więc także i kosztowne. 

Minimal Wear (minimalnie zużyta): 0,07–0,15

CS2-float-minimal-wear

Skórki Minimal Wear nadal wyglądają na „nowe”, choć wprawne oko zapewne zauważy niewielkie różnice—zarysowanie tu, otarcie tam, na razie raczej drobiazgi. 

Zdarza się, że skórki Minimal Wear są nieco droższe niż Factory New, jak w przypadku Desert Eagle | Blaze. To raczej rzadki fenomen, ale jednak możliwy. Wynika z większej dostępności egzemplarzy Factory New—przedział float Minimal Wear jest odrobinę mniejszy. 

Field-Tested (przetestowana w terenie): 0,15–0,38

CS2-float-field-tested

Tu już nie trzeba eksperta, żeby dostrzec ślady użytkowania „w terenie”, jak sugeruje nazwa kategorii. Większość skórek będzie wyraźnie podrapana, poobcierana i generalnie doświadczona życiem, zwłaszcza jeśli ma float value z górnej granicy kategorii (okolice 0.3). Skórki Field-Tested dropują dość często z uwagi na szeroki przedział float tej kategorii. 

Well-Worn (wysłużona): 0,38–0,45

CS2-float-well-worn

Na skórkach Well-Worn często widać już mocne zużycie, choć ogólny wzór wciąż jest zachowany. Co ciekawe, ślady użytkowania są dość realistyczne, np. na większości skórek AK-47 da się zauważyć wytarcia na magazynku i rękojeści, a noże wycierają się głównie na ostrzu, wzdłuż krawędzi tnącej, jakby po ostrzeniu. 

Battle-Scarred (zaprawiona w boju): 0,45–1

CS2-float-battle-scarred

Każda skórka Battle-Scarred co swoje już przeszła. Może brakować całych fragmentów wzorów, kolory często są nieco wyblakłe, a newralgiczne obszary jak uchwyty czy magazynki wytarte do reszty. Jak wyraźne są te ślady, zależy od skórki—niektóre wzory są tylko mocno podrapane, a inne wręcz trudno poznać w porównaniu do wersji Factory New. 

Skórki Battle-Scarred pojawiają się najczęściej, z racji największego przedziału float (teoretycznie ponad 50% skali 0–1, choć nie wszystkie skórki wykorzystują całą skalę). Są więc też najtańsze, choć ostatecznie nie samą kasą człowiek żyje: wielu graczom bardziej podoba się look takiej podniszczonej, wysłużonej broni. 

CS2 float w skrócie

Podsumowując, oto co warto zapamiętać na temat floatu w CS2:  

  • Float to wartość między 0 to 1, gdzie 0 to skórki fabrycznie nowe, a 1 najbardziej zniszczone. 
  • Skórki z niskim floatem są często droższe, chociaż zdarzają się wyjątki, bo dostępność też wpływa na cenę. 
  • Float wpływa na wygląd każdego typu przedmiotu w CS2: wszelką broń palną, noże i rękawice. 
  • Skiny w CS2 się nie zużywają: skórka Factory New zawsze będzie fabrycznie nowa. Nie da się zmienić floatu ani poziomu zużycia w żadną stronę. 

Niezależnie od tego, czy wolisz nieskazitelny wygląd fabrycznie nowej skórki, czy surowy charakter Battle-Scarred, teraz wiesz dokładnie, co oznacza i jak działa float. Powodzenia w szukaniu ulubionych skórek z odpowiednim floatem!

Zobacz również

Jak pokazać FPS w CS2? 3 szybkie sposoby

Status Prime CS2: Co to jest, ile kosztuje i czy warto zapłacić?