Status Prime CS2: Co to jest, ile kosztuje i czy warto zapłacić? - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Status Prime CS2: Co to jest, ile kosztuje i czy warto zapłacić?

KeyDrop Team

Chociaż Counter-Strike 2 jest darmowy, istnieje możliwość kupienia ulepszenia konta w postaci statusu Prime. Tylko czemu mielibyśmy płacić za coś, co działa bez zarzutu w wersji darmowej? 

Status Prime w CS2 ma kilka zalet—oceń sam, czy przekonują Cię do zakupu! (Spoiler: Prime całkiem skutecznie pomaga unikać trolli, a to może być warte każdych pieniędzy.)

Korzyści ze statusu Prime w CS2

Przejście na płatną wersję konta nie zapewni Ci przewagi na polu walki—niestety, nie dostaniesz nagle god mode, limitowanych skórek czy złotej wyrzutni rakiet (ani nawet granatnika…). Za to Prime wiąże się z korzyściami, które poprawią Twoje wrażenia z gry, szczególnie jeśli chodzi o matchmaking. 

Unikanie trolli i cheaterów

Jak powszechnie wiadomo, w CS-ie nie brakuje trolli, cheaterów, grieferów i toksycznych „graczy” wszelkiego rodzaju. Dla tych z nas, którzy biorą CS2 na serio albo po prostu chcą pograć w spokoju, nie ma nic gorszego niż matchmake z takim osobnikiem. Tutaj Prime może okazać się pomocny, gdyż gracze z płatnym kontem są łączeni tylko z innymi kontami Prime. 

Wiadomo, że nie jest to system idealny i nie da się zagwarantować, że mimo wszystko nie trafi nam się ktoś wkurzający. Ale większość cheaterów i trolli nie zapłaci za swoje konta (które i tak za chwilę stracą przez bana), więc Prime to na pewno bezpieczniejsza strefa. 

Matchmaking zgodny z doświadczeniem

Kolejne ulepszenie dobierania graczy w Prime to competitive skill groups, czyli osobne poziomy umiejętności dla każdej mapy. Jeśli wymiatasz na Mirage ale średnio idzie Ci rozgrywka na Inferno, Twoja grupa będzie odpowiednio dostosowana podczas matchmakingu. Dzięki temu—przynajmniej w teorii—grając z nieznajomymi powinieneś trafić na ludzi o podobnym poziomie umiejętności i doświadczenia na danej mapie. 

Punkty doświadczenia

Tylko gracze z aktywnym statusem Prime mogą zdobywać doświadczenie w CS2, czyli punkty XP. XP działa tu tak samo jak w każdej innej grze: grasz, dostajesz punkty XP, odblokowujesz kolejny poziom. Poziomy z XP to private rank, który nie służy do oceny Twoich umiejętności na poszczególnych mapach—to zupełnie osobny system. 

Po osiągnięciu 40 poziomu otrzymasz medal, a private rank się wyzeruje i można zacząć grindować od nowa. Nie ma to bezpośredniego wpływu na rozgrywkę, ale to fajny motywator do regularnej gry. No i poza tym, kto by nie chciał otrzymać medalu?

Darmowy loot co tydzień

Raz w tygodniu gracze Prime mogą otrzymać bonusik w postaci tzw. weekly care package. Drop zawiera cztery przedmioty (jeden case i trzy randomowe skórki albo graffiti), z których możesz wybrać dwa. 

Żeby odblokować care package musisz podnieść swój private rank przynajmniej raz w danym tygodniu. Nie jest to specjalnie trudne: zwykle wystarczy parę godzin rozgrywki aby nabić sobie odpowiednią ilość punktów XP. 

Ile kosztuje Prime w CS2?

Aktualnie status Prime w CS2 kosztuje 61,95 zł. Szczęśliwie jest to jednorazowa opłata—nie ma tu systemu subskrypcji albo comiesięcznych płatności. Sześć dyszek i Prime jest Twój na zawsze. 

Prime możesz kupić bezpośrednio w grze (w zakładce Store) albo na w sklepie Steam, na stronie Counter-Strike’a. Po zakupie aktywacja Prime dla Twojego konta nastąpi natychmiastowo. 

Czy można stracić status Prime? 

Prime nie wygasa, ale można go stracić poprzez zablokowanie konta. Permanentny ban uniemożliwia korzystanie z konta, a zatem także i z korzyści płynących ze statusu Prime. Ale takiego bana nie da się zafundować sobie przypadkiem: najczęściej taka kara spotyka tylko poważnych cheaterów, więc o ile grasz fair, nie masz się czym martwić. 

Warto wiedzieć, że Twój status Prime nie będzie aktywny podczas gry w drużynie z kimś, kto nie ma Prime. W takiej sytuacji system będzie traktował Twoje konto jako nieposiadające Prime. Jeśli masz w grupie znajomych kogoś bez Prime z kim często grasz, może warto go namówić na zakupienie Prime—albo podarować mu upgrade w prezencie, dla świętego spokoju. 

Czy warto kupić Prime w CS2? 

Wszystko fajnie, ale czy Prime jest warte swojej ceny? 

Na to pytanie każdy odpowie sobie sam—wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od rozgrywki. Ogólnie rzecz biorąc, zainwestowanie w Prime jest dobrym pomysłem, nawet jeśli grasz raz na jakiś czas. Prime zauważalnie poprawi matchmaking, więc każda rozgrywka będzie przyjemniejsza. No i te darmowe skrzynki…

Zobacz również

Co to jest float w CS2? Stany broni + jak sprawdzić float skina

Jak zdobyć skiny w CS2? 6 najlepszych sposobów