Rangi w CS2: tryb turniejowy i klasyfikacja CS - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Rangi w CS2: tryb turniejowy i klasyfikacja CS

KeyDrop Team

Jeśli jesteś nowy w Counter-Strike’u w ogóle lub nie grałeś od ery CS:GO, rangi w CS2 i nowy system klasyfikacji mogą zdezorientować Cię równie skutecznie, co celnie rzucony flashbang. Ale to nic—w tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć (i paru rzeczy, których wiedzieć nie musisz, ale mogą się przydać!). 

W CS2 istnieją dwa oddzielne systemy rankingowe: jeden dla trybu turniejowego (Competitive) i jeden dla trybu Premier. Każdy z nich rządzi się swoimi prawami, więc omówimy je oba, zaczynając od systemu rang w trybie turniejowym. Zostań z nami do końca, aby dowiedzieć się, jak obliczana jest twoja klasyfikacja CS i jak szybciej wbić level! 

Tryb turniejowy—rangi w CS2 dla każdej mapy

Competitve-Rank-CS2

W trybie turniejowym znajdziemy 18 rang:

 1. Silver I (S1) – Srebro I
 2. Silver II (S2) – Srebro II
 3. Silver III (S3) – Srebro III
 4. Silver IV (S4) – Srebro IV
 5. Silver Elite (SE) – Elitarne srebro
 6. Silver Elite Master (SEM) – Mistrzowskie elitarne srebro
 7. Gold Nova I (GN1) – Złoty laur I
 8. Gold Nova II (GN2) – Złoty laur II
 9. Gold Nova III (GN3) – Złoty laur III
 10. Gold Nova Master (GNM) – Mistrzowski złoty laur
 11. Master Guardian I (MG1) – Mistrzowski obrońca I
 12. Master Guardian II (MG2) – Mistrzowski obrońca II
 13. Master Guardian Elite (MGE) – Elitarny mistrzowski obrońca
 14. Distinguished Master Guardian (DMG) – Wybitny mistrzowski obrońca
 15. Legendary Eagle (LE) – Legendarny orzeł
 16. Legendary Eagle Master (LEM) – Mistrzowski legendarny orzeł
 17. Supreme Master First Class (SMFC) – Mistrzowska pierwsza klasa
 18. Global Elite (GE) – Elita światowa

Ta sama lista pojawiała się w CS:GO, choć sam system rankingowy działał tam nieco inaczej. W CS2 otrzymujesz osobną rangę dla każdej mapy. Tak więc większość graczy będzie miała inną rangę na każdej mapie, zależnie od doświadczenia i umiejętności, a także tego, jak wiele czasu poświęcili na levelowanie na danej mapie. Na przykład można być Legendarnym orłem na Mirage, na Dust 2 mieć tylko Srebro I, a na Ancient w ogóle nie posiadać rangi. 

Początkowe rangi w CS2 w trybie turniejowym

Zaraz, „nie posiadać rangi”? Ano tak—gracze startują bez rangi i dopiero po wygraniu 10 klasyfikujących meczów mogą liczyć na otrzymanie tytułu. Kluczowe słowo to „wygraniu”: sam udział w meczach nie wystarczy. 

Teoretycznie te mecze klasyfikujące mają na celu przydzielenie Ci początkowej rangi, która odzwierciedla Twoje umiejętności. W praktyce nie do końca tak to działa: większość graczy zacznie z któregoś Srebrnego poziomu, niezależnie od skilli. Możesz wygrać swoje 10 meczów z rzędu i w każdym wymiatać, ale i tak nie dostaniesz od razu rangi Elity światowej—gra prędzej wrzuci Cię do Elitarnego srebra. 

Dopiero seria wygranych meczów (i mało przegranych) pozwoli Ci wbijać kolejne levele i pomału zbliżać się do najwyższych rang. Warto zauważyć, że do rangi w CS2 liczą się tylko mecze grane w ramach trybu turniejowego. Więc jeśli przykładowo wygrasz kilka meczów na Ancient w trybie Premier, te wygrane nie będą zaliczone do klasyfikacji trybu turniejowego. 

Osobna klasyfikacja dla każdej mapy

Można się zastanawiać, co ma na celu podzielenie rang w trybie turniejowym na poszczególne mapy, zwłaszcza że ogólny system dla wszystkich map sprawdzał się całkiem nieźle w CS:GO. 

Z założenia osobne klasyfikacje mają pomóc przy matchmakingu. Ma to sens: taka ranga jest nie tylko odzwierciedleniem Twoich ogólnych umiejętności gry w CSa, ale też doświadczenia na konkretnej mapie. A to ma znaczenie, bo doskonała znajomość mapy—zakamarków, taktyk, pozycji i calloutów, kątów itd.—daje Ci ogromną przewagę nad kimś, kto gra na tej samej mapie po raz pierwszy. 

Tak więc wykorzystanie tej nowej rangi turniejowej w matchmakingu pozwala na lepsze dopasowanie do siebie graczy. Dzięki temu są mniejsze szanse, że trafisz na przeciwników, którzy rozwalą Twój team w sekundę, albo że będziesz musiał nieść swój niedoświadczony team przez cały mecz. 

Jak szybko levelować rangi w CS2 w trybie turniejowym

Żeby wbić level, trzeba wygrywać mecze—tyle wie każdy. Ale samo wygrywanie meczy już nie jest takie proste, więc zebraliśmy dla Was kilka sugestii i strategii. 

Przećwicz mapę przed meczem

Zanim wskoczysz do meczu na nowej mapie, zapoznaj się z nią w trybie treningowym. Przećwicz kąty i taktyki, naucz się terenu i nazw poszczególnych fragmentów mapy (calloutów). Możesz skorzystać z komendy bot_add, żeby załadować sobie kilka botów do towarzystwa!

Popracuj nad aimem

Nawet jeśli nauczysz się każdego piksela mapy na pamięć to i tak na niewiele się to zda, jeśli nie jesteś w stanie nikogo trafić. 

Mapy do trenowania aima mogą Ci w tym pomóc—systematyczne ćwiczenie aima, trackingu i kontroli odrzutu różnych typów broni poprawi Twoje ogólne umiejętności. Wiele map treningowych posiada tryb headshot, gdzie tylko headshoty uszkadzają boty—jest świetny do ćwiczenia precyzji w strzelaniu. 

Oglądaj mecze

Po każdym meczu przeanalizuj demo, zwracając uwagę na to, co poszło dobrze i to, co mogło pójść lepiej. Warto uczyć się i na swoich, i na cudzych błędach, więc oglądaj też mecze zespołów pro na YouTube, żeby nauczyć się nowych taktyk dla danej mapy. 

Zacznij od jednej mapy

Tryb turniejowy pozwala wybrać mapy, na których chcesz grać, co oznacza, że możesz po prostu grać na tej samej mapie w kółko. Może to być dobra strategia, jeśli nie przeszkadza Ci lekki grind—skup się na jednej mapie, aby układ, kąty i taktyki cały czas mieć na świeżo w pamięci. 

Klasyfikacja CS w trybie Premier (CS Rating)

Premier-Rank-CS2

Przejdźmy teraz do drugiego systemu rang w CS2: Premier Mode CS Rating. 

Jest to ogólna ranga, która nie jest przypisana do żadnej mapy. Jest wyrażona w liczbach, od 0 do 30 000+. Co 5,000 punktów wejdziesz na nowy poziom, który jest oznaczony innym kolorem. 

 • 0 do 4 999 = szary
 • od 5 000 do 9 000 = jasnoniebieski
 • 10 000 do 14 999 = niebieski
 • 15 000 do 19 999 = fioletowy
 • 20,000 do 24,999 = różowy
 • 25,000 do 29,999 = czerwony
 • 30,000+ = złoty

Zespoł Scope.gg obliczył, jak stare rangi CS:GO odpowiadają nowym numerom rankingowym CS2. Jeśli więc wciąż myślisz w kategoriach CS:GO, zobacz ich post, aby poznać szczegóły.

Jak działa klasyfikacja CS

Podobnie jak w przypadku trybu rywalizacji, musisz ukończyć 10 meczów klasyfikacyjnych, aby otrzymać początkową ocenę CS2. Bez względu na to, jak dobrze sobie poradzisz, na początku prawdopodobnie znajdziesz się bliżej dołu tabeli—nie spodziewaj się, że dostaniesz się od razu do czerwonego poziomu.  

Od tego momentu możesz poprawiać swój ranking wygrywając mecze… albo tracić punkty przy przegranym meczu. Większość meczów daje około 100–200 punktów za zwycięstwo (choć możliwe jest osiągnięcie ponad 300 punktów za mecz, jeśli wygrywasz kilka razy z rzędu). 

Skoro już mówimy o streakach, to są one głównym czynnikiem wpływającym na wynik każdego meczu. Im więcej meczów wygrasz z rzędu, tym więcej punktów otrzymasz za każde kolejne zwycięstwo. Niestety, podobnie jest w przypadku pasma porażek—jeśli pierwsza przegrana kosztowała cię -100 punktów, czwarta może kosztować -300 lub więcej.

Mecze promujące i spadkowe

Jak już wspomnieliśmy, większość meczów daje około 100-200 punktów za zwycięstwo. 

Gdy poprawisz swój wynik i zbliżysz się do granicy poziomów (tj. do zmiany koloru, co 5000 punktów), zaczniesz grać w meczach promujących. Mecze te dają bardzo mało punktów: czasami nawet 1 lub 2 punkty za zwycięstwo. W międzyczasie nadal będziesz mógł stracić standardową liczbę punktów przy pregranej. Sprawia to, że zdobycie ostatnich kilku punktów potrzebnych do awansu staje się nie lada wyzwaniem. 

Ten sam proces ma również miejsce, gdy straciłeś dużo punktów i zbliżasz się do spadku na niższy poziom. Kiedy jesteś blisko utracenia poziomu, rozegrasz mecze spadkowe, w których stracisz mniej punktów na mecz, ale otrzymasz standardową liczbę za zwycięstwo. Tak więc mecze promujące i spadkowe utrudniają awans, ale także uniemożliwiają nagły spadek na niższy poziom przez parę przegranych meczów. 

Jak są obliczane punkty klasyfikacji CS

Dokładne obliczenia stojące za wynikami meczów nie są publicznie znane, ale wiemy, że CS Rating luźno opiera się na zasadach systemu rankingowego Elo. Pierwotnie opracowany dla szachów, Elo jest metodą określania poziomu umiejętności gracza w stosunku do poziomu umiejętności innych graczy. Jest on stosowany w grach, w których liczy się stosunek wygranych do przegranych, a nie konkretne wyniki. Tutaj znajduje się szczegółowy tekst wyjaśniający, jak działa metoda Elo (dla szaleńców).

Przed rozpoczęciem każdego meczu zobaczysz dokładną liczbę punktów, które możesz zyskać (lub stracić) w zależności od wyniku. Prowadzi to niektórych graczy do przekonania, że ich wyniki się nie liczą i że liczy się tylko wygrana lub przegrana. Jest jednak możliwe (a nawet prawdopodobne), że gra wykorzystuje również ogólny poziom umiejętności, jaki wykazujesz we wszystkich meczach, aby obliczyć, ile punktów CS2 Rating otrzymasz za mecz. Ostatecznie, gdyby liczyła się tylko wygrana/przegrana, niedoświadczeni i słabi gracze mogliby uzyskać wysoką klasyfikację CS tylko dlatego, że byliby w kółko niesieni przez swoich lepszych kolegów z drużyny. 

Oceny i poziomy zarówno przeciwników, jak i kolegów z drużyny również wydają się mieć wpływ na ostateczną liczbę punktów, jaką możesz dostać lub stracić w danym meczu. 

Jak podnieść swoją klasyfikację CS (CS Rating)

Nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób gra oblicza punkty, trudno jest określić konkretne strategie szybkiego levelowania. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, żeby skuteczniej wspinać się w tabelach: 

Zapoznaj się z każdą mapą

W trybie Premier musisz być przygotowany na grę na dowolnej mapie. W przeciwieństwie do trybu rywalizacji nie ma tu możliwości ograniczenia się do grania tylko na określonych mapach. Mecze rozpoczynają się od etapu pick/ban, więc masz ograniczony wpływ na ostateczny wybór mapy, także warto zapoznać się z każdą. 

Nauczenie się kątów, calloutów i taktyk dla wszystkich lub większości map pomoże Ci wygrywać i zdobywać streaki, które zapewniają dodatkowe punkty.

Zbierz team

Całkowicie możliwe jest stopniowe gromadzenie zwycięstw i punktów w kolejkach solo, ale nie jest to najbardziej efektywny sposób. Matchmaking może być nieprzewidywalny i nierówny, co oznacza, że zdobycie zwycięstwa będzie kwestią tak szczęścia, jak i umiejętności. A na szczęście nie zawsze można liczyć! 

Jeśli więc możesz, postaraj się zebrać solidną drużynę do regularnych meczów. Jeżeli Twoi znajomi nie grają w Counter-Strike’a, możesz użyć platformy takiej jak Teams.gg, aby znaleźć graczy na twoim poziomie, z tymi samymi celami i grafikami. Przewidywalny teamwork pomoże ci konsekwentnie wygrywać mecze i za każdym razem łączyć wygrane w wysoko punktowane serie. 

A co jeśli twoi znajomi grają w CS2, ale są na niższym poziomie niż Ty? Grajcie razem, ale nie w Premier—przegrywanie meczów kosztuje zbyt wiele punktów. 

Unikaj porzucania meczów

Oczywiście i tak powinieneś to robić, ale czasami spotkanie z grieferami może sprawić, że trudno będzie nie opuścić meczu. Ale warto wiedzieć, że według doniesień graczy, porzucenie meczu może kosztować… uwaga, uwaga… 1000 punktów. To nie literówka, nie ma niepotrzebnego zera na końcu—słownie: tysiąc punktów. 

Zrozumiałe jest, że niektórzy gracze nazywają tę karę zbyt surową—musiałbyś wygrać co najmniej 5–6 meczów z rzędu, aby odzyskać te punkty; a może nawet więcej, jeśli straciłeś poziom w wyniku kary. W chwili pisania tego tekstu Valve nie wypowiedziało się na ten temat, więc należy pamiętać, że koszt porzucenia meczu może być znaczny. 

Zaraz po wydaniu CS2 podobne kary czekały na graczy, którzy zostali wyrzuceni (kopnięci). Valve usunęło tę karę w patchu wydanym w październiku 2023 i od tego czasu wyrzuceni gracze otrzymują (lub tracą) określoną liczbę punktów zależnie od wyniku meczu, proporcjonalną do swojego udziału w rozgrywce. 

Jakie wyniki osiągają gracze w klasyfikacji CS

Ilu graczy osiągnęło poziom gold (spoiler: niewielu), jakie wyniki są przeciętne i jak generalnie układa się ranking klasyfikacji CS? Cóż, to wszystko ciekawe pytania—odpowiedzi w tej chwili zmieniają się dość dynamicznie. 

W momencie pisania tego tekstu (czyli pod koniec 2023, niedługo po wydaniu CS2) dane nie są jeszcze miarodajne. Po 10 meczach klasyfikacyjnych większość graczy trafia do niższych poziomów (poniżej 10 tys. punktów), więc w tej chwili to tam widzimy największą koncentrację użytkowników (77,8%). Z czasem przeważająca liczba tych graczy będzie wygrywać mecze i osiągać coraz lepsze wyniki, ale dotarcie do „właściwego” swoim umiejętnościom poziomu zajmie im co najmniej kilka miesięcy. 

Zaktualizujemy ten post, gdy ranking się nieco wyrówna i rozwiąże się „korek” na niższych poziomach. Tymczasem jeszcze kilka statystyk z listopada 2023, udostępnionych przez Leetify

 • Największa grupa (15,5%) w danym przedziale tysięcznym to gracze między 4 tys. a 5 tys. punktów, a więc na granicy przejścia z szarego do jasnoniebieskiego poziomu. Mecze promujące (czyli te, które dają bardzo mało punktów za zwycięstwo) zapewne utrudniają im awans. 
 • Tylko 3% graczy ma ponad 15 tys. punktów. 
 • 0,2% graczy zdobyło powyżej 20 tys. punktów (poziomy różowy, czerwony i złoty). 
 • Dane z CSStats Leaderboard pokazują, że do grudnia 2023 tylko trzech graczy osiągnęło złoty poziom (ponad 30 tys. punktów), choć informacje z nieoficjalnych rankingów mogą być niepełne, więc możliwe, że w rzeczywistości takich graczy jest więcej. 

Należy się spodziewać, że docelowo ogólny ranking Premier w CS2 ułoży się podobnie, co poprzednik w CS:GO. Tam większość graczy plasowała się dokładnie pośrodku stawki, a ilość graczy w każdym przedziale spadała stopniowo po obu stronach—graczy na całkiem niskich poziomach było mniej więcej tyle samo, co na ponadprzeciętnie wysokich. Ale zobaczymy, może CS2 nas zaskoczy! 

Rangi w CS2: Podsumowanie

To teraz skrótowo, w trzech słowach—czym są rangi w CS2: 

 • Rangi w trybie turniejowym są wyrażane słownie (Srebro, Złoty laur itd.) i są przyznawane osobno dla każdej mapy. 
 • W trybie Premier działa osobny system: Klasyfikacja CS (CS Rating), która nie jest podzielona na mapy. 
 • W obu przypadkach podnosisz swój level wygrywając mecze. Przegrane mecze mogą spowodować utratę rangi. 
 • Wygrane w Premier się kumulują: streaki wygranych meczów dają Ci więcej punktów, choć kilka przegranych z rzędu również więcej kosztuje. 

Powodzenia w osiąganiu lepszych rang i wyższych ocen—Elita światowa czeka!

Zobacz również

Najlepsze mapy do trenowania aima w CS2 [Top 6]