Najlepsze celowniki CS2: jak wybrać i ustawić celownik - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Najlepsze celowniki CS2: jak wybrać i ustawić celownik

KeyDrop Team

Nawet najbardziej precyzyjna broń Ci nie pomoże, jeśli nie potrafisz celować — to niefortunna prawda stojąca za każdą grą FPS. Aby zapewnić sobie najlepszą szansę na celne, powtarzalne strzały, potrzebujesz celownika dostosowanego do Twojego stylu gry i Twojej broni. Serio: niewielka zmiana w celowniku CS2 może mieć ogromny wpływ na Twoje wyniki.

Dlatego dzisiaj omówimy wszystko, co trzeba wiedzieć o celownikach: przyjrzymy się niektórym z najlepszych celowników CS2, ale także podpowiemy, jak znaleźć najlepszy celownik CS2 dla siebie i oczywiście, jak go zmienić. 

W pierwszej kolejności omówimy jak zmienić celownik w CS2. Jeśli już to wiesz, kliknij tutaj i przejdź od razu do najlepszych celowników CS2. 

Jak zmienić celownik w CS2

Zacznijmy od tego, jak zmienić celownik — pomoże ci to lepiej zrozumieć wszystko, co omówimy dalej. Oto wszystkie cztery metody: 

Sposób 1: zmień ustawienia ręcznie

Najprostszym sposobem na zmianę celownika jest eksperymentowanie z różnymi ustawieniami w grze. Po przejściu do Ustawienia → Gra → Celownik, zobaczysz regulowane zmienne dla celownika. Pobaw się nimi, aby zobaczyć, jak działają i znaleźć celownik, który ci się podoba.

Większość ustawień nie wymaga wyjaśnień, z możliwym wyjątkiem wartości „Alfa”, która wpływa na przezroczystość celownika. Jeśli chcesz, aby Twój celownik był częściowo przezroczysty, ustaw niską wartość Alfa — choć większość graczy wyłączy tę opcję, aby mieć w pełni solidny, nieprzezroczysty celownik. 

Sposób 2: importuj kod celownika

Każdy celownik ma kod, który jest w zasadzie ciągiem danych zawierającym określone wartości dla każdego parametru (rozmiar, kontur, kolor itp.). Kod celownika nie jest poleceniem konsoli: jest używany specjalnie do udostępniania i importowania celowników. Kody celownika wyglądają tak:

CSGO-fo4DH-hhhAN-RXtHj-pvbWj-8twPB

Kody można znaleźć w kolekcjach celowników CS2 online i na stronach internetowych, które zawierają listę ustawień używanych przez profesjonalnych graczy. Oto jak zaimportować kod do swojej gry: 

 1. Skopiuj kod wybranego celownika
 2. Otwórz CS2 i wejdź w Ustawienia -> Gra -> Celownik
 3. Kliknij “Udostępnij lub importuj”
 4. Wklej kod i kliknij “Importuj”

Sposób 3: wklej komendy do konsoli

Niektóre generatory celowników online podają kod, ale wiele polega na poleceniach konsoli. Celownik w formie komendy wygląda tak: 

cl_crosshairalpha "200";cl_crosshaircolor "5";cl_crosshaircolor_b "50";cl_crosshaircolor_r "50";cl_crosshaircolor_g "250";cl_crosshairdot "0";cl_crosshairgap "0";cl_crosshairsize "5";cl_crosshairstyle "4";cl_crosshairusealpha "1";cl_crosshairthickness "0.5";cl_fixedcrosshairgap "0";cl_crosshair_outlinethickness "0";cl_crosshair_drawoutline "0";

A to instrukcja obsługi: 

 1. Upewnij się, że masz włączoną konsolę: wejdź w Ustawienia → Gra i ustaw konsolę na “Tak”
 2. Skopiuj zestaw komend celownika z generatora lub innego źródła
 3. Otwórz konsolę w trakcie gry wciskając [~]
 4. Wklej komendy i zatwierdź Enterem — Twój celownik zmieni się natychmiast

Możesz także zmienić celownik podczas rozgrywki za pomocą poszczególnych poleceń konsoli. Na przykład, cl_crosshairthickness „3” ustawi grubość linii Twojego aktualnego celownika na 3. Nie jest to jednak najbardziej praktyczny sposób na znalezienie najlepszego celownika dla Ciebie — ten proces omówimy za chwilę.

Sposób 4: skopiuj celownik innego gracza

Widzisz celownik, który ci się podoba podczas oglądania czyjejś rozgrywki? Nie ma problemu: możesz skopiować celownik innego gracza i natychmiast go użyć. Oto jak to zrobić:

 1. Wejdź w Ustawienia → Gra → Celownik i upewnij się, że opcja wyświetlania celowników graczy jest włączona
 2. Otwórz tabelę wyników podczas meczu [TAB]
 3. Wybierz gracza, którego celownik chcesz skopiować
 4. Kliknij “Kopiuj celownik”

Okej, wystarczy tego gadania — zobaczmy najlepsze celowniki CS2!

Najlepsze celowniki CS2 + kody

Oto niektóre z najlepszych celowników CS2 do wypróbowania, wraz z kodami, które możesz zaimportować do swoich ustawień:

CS2 crosshair 1

Zaczynamy od klasyka. Ten typ celownika jest jednym z najpopularniejszych wśród profesjonalnych graczy CS2. Niektórzy wybierają większe wersje, inni mniejsze, ale klasyczny krzyżyk bez kropki w środku jest nie do zastąpienia dla wielu. Cyjan i neononwa zieleń to najczęściej spotykane kolory tego celownika. 

CSGO-Umk5s-uxPQA-eDfJW-qWMyR-znjPK

CS2 crosshair 2

Jeśli duże lub wyraziste celowniki łatwo Cię rozpraszają, ten może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Nie będzie zasłaniał Ci widoku ani odwracał uwagi od akcji na polu bitwy, choć to wszystko kosztem wyrazistości: może być go trudno dostrzec na niektórych tłach. 

CSGO-Ph2Tr-KiXrS-e4p7S-4VRda-6DR7B

CS2 crosshair 3

Większa wersja standardowego krzyżyka, do tego z kropką i konturem. Dla niektórych będzie zbyt masywny, ale jeśli chcesz celownik, który jest wyrazisty i widoczny w każdym otoczeniu, to ten Cię nie zawiedzie. Taki większy celownik będzie dobrym wyborem zwłaszcza przy wysokiej rozdzielczości. 

CSGO-AYRHi-UOWi5-2KaLb-EOUaf-4smHB

CS2 crosshair 4

Mniej popularny niż krzyżyk, ale wciąż spotykany zarówno w turniejach jak i w rekreacyjnych meczach, ten celownik wydaje się prawie okrągły. Możesz osiągnąć ten efekt w ustawieniach podnosząc Grubość celownika i jednocześnie obniżając Długość. 

CSGO-mtKzB-Uqifz-ZaS3H-UZWo2-Asw5G

CS2 crosshair 5

Prosty i wyrazisty, ten celownik będzie zawsze dobrze widoczny na Twoim ekranie, więc może być dobrą opcją, jeśli często “gubisz” swój krzyżyk podczas gry. Jest jednak dość duży, więc może przysłaniać Ci widok podczas celowania w niektórych okolicznościach, zwłaszcza przy niskiej rozdzielczości. 

CSGO-BbpMk-MmUC6-ARdeP-jXptx-p4FyB

CS2 dot crosshair 6

Na koniec został (nie)sławny celownik-kropka CS2, spopularyzowany kilka lat temu przez s1mple. Kropka może dać Ci maksymalną precyzję, zwłaszcza podczas korzystania ze snajperek i innych karabinów… pod warunkiem, że jesteś dobrym strzelcem. Celownik-kropka to najlepszy wybór dla AWPerów, którzy nabili już trochę godzin na polu bitwy. 

CSGO-WbbF5-7BuLR-89MSj-f9iG9-yU8SA

Jak wybrać najlepszy celownik CS2

Prawda jest taka, że nie ma jednego “najlepszego” celownika w CS2 — w przeciwnym razie każdy by z niego korzystał. Różnorodność w celownikach wynika z tego, że to kwestia indywidualnych preferencji. Najlepszy celownik dla s1mple może nie być idealny dla Ciebie i na odwrót. 

Szukając najlepszego celownika dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii takich jak rozmiar i kolor celownika. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek. 

Dynamiczny vs statyczny celownik w CS2

W CSie masz wybór między dynamicznym i statycznym celownikiem. Statyczny celownik, jak nazwa wskazuje, nie zmienia się podczas gry. Natomiast dynamiczny celownik rozszerza się, kiedy tracisz precyzję w celowaniu poprzez ruch albo odrzut z poprzedniego strzału. Zobaczysz, jak linie celownika oddalają się od siebie, kiedy się poruszasz lub strzelasz, a potem powoli wracają na swoje miejsca, kiedy Twoja celność się stabilizuje. Jest też opcja hybrydowa, która powoduje ruch linii celownika wywołany odrzutem (podczas strzelania), ale nie ruchem (podczas chodzenia). 

Większość graczy wybiera statyczny celownik w CS2, głównie ze względu na to, że dynamiczny celownik może utrudniać dokładne zaplanowanie kolejnego strzału. Ruch linii dynamicznego celownika może też być rozpraszający. Ale to nie znaczy, że dynamiczne celowniki są z założenia złe: przetestuj obie opcje i sprawdź, co Ci bardziej pasuje. Początkujący gracze z niewielkim doświadczeniem w CSie i ogólnie FPSach mogą też wykorzystać dynamiczny celownik, aby nauczyć się jak ruch i odrzut wpływają na celność. 

Jeśli wybierzesz dynamiczny celownik, warto włączyć kropkę — to doda statyczny element pośrodku celownika i pomoże Ci dokładniej ustawić następny strzał. 

Rozmiar celownika CS2

Widziałeś już graczy z celownikami, które zajmują cały ekran, czy też ten konkretny aspekt trollowania w Counter-Strike’u jest jeszcze przed Tobą? 

Celowniki w CS2 mogą być tak duże lub tak małe, jak sobie tego zażyczysz — ogranicza Cię tylko rozsądek. Warto wiedzieć, że wielu profesjonalnych graczy w rolach CS2 wymagających precyzji (AWPer, rifler) woli bardzo małe celowniki, albo po prostu same kropki bez linii. To rozwiązanie teoretycznie może pomóc Ci precyzyjnie celować karabinami, ale niektórzy gracze twierdzą, że brak linii w celowniku utrudnia rekompensatę odrzutu, zwłaszcza przy broni z wyższą szybkostrzelnością. 

Teoretycznie większe celowniki powinny zatem pasować do stylu gry typu “run and gun”, czyli strzelanie w biegu, ale umówmy się: niewielu graczy stawia w 100% na strategię “strzelaj wszędzie, coś tam trafisz”. Większe celowniki mogą utrudniać dokładne celowanie, zwłaszcza na średnich i długich dystansach. Większość graczy wybiera zatem średniej wielkości celownik w kształcie krzyżyka. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie, pasujące całkiem dobrze do każdego typu broni. Wyjątek stanowią gracze, którzy jednoznacznie stawiają na konkretny rodzaj broni (np. kropka dla AWPera albo większy, dynamiczny celownik dla gracza korzystającego tylko z SMG). 

Kolor celownika CS2

Celownik musi być dobrze widoczny w każdej sytuacji. Mogłoby się wydawać, że czerwony kolor jest najbardziej wyrazisty, ale w rzeczywistości czerwony celownik może ginąć na niektórych tłach w CSie. Co prawda w oficjalnych mapach jest mało czerwieni, ale za to dużo brązowego, beżowego, żółtego i pomarańczowego… Czyli wszystkich kolorów, z którymi czerwień się zlewa. 

Jaki więc jest najlepszy kolor celownika w CS2? Neonowa zieleń i cyjan (czyli jasny, neonowy błękit) to najpopularniejsze kolory wśród profesjonalnych graczy, jako że nie pojawiają się na większości map. Wielu graczy używa także żółtych celowników; widuje się też kolor biały. Większość generatorów celowników wykorzystuje tła z map CS2, więc tworząc swój własny celownik, zwróć uwagę, jak się prezentuje w różnych sytuacjach. 

Narzędzia i pomysły

Jeśli czytasz ten artykuł od początku (mniej więcej), to wiesz już o co chodzi z generatorami celowników. Są świetne do przetestowania ustawień na różnych nieruchomych tłach. 

Jeszcze lepszą opcją jest wykorzystanie mapy do celowników (tak, jest coś takiego) z Warsztatu Steam. Mapy takie jak crashz’ Crosshair Generator v4 pozwalają na szybką, wygodną zmianę dowolnych ustawień celownika, a nawet przetestowanie go w starciu z botami. Ta konkretna mapa zawiera też bibliotekę celowników, w tym ustawienia wykorzystywane przez profesjonalnych graczy. 

crashz crosshair generator map
Źródło: Warsztat Steam

Aby użyć takiej mapy, odwiedź jej stronę w Warsztacie Steam i kliknij “Subskrybuj”. Powinna pojawić się w panelu Graj → Mapy z Warsztatu Steam. 

I to by było na tyle! Mamy nadzieję, że jesteś teraz już gotowy do gry z zupełnie nowym celownikiem CS2. Udanej zabawy na polu bitwy i oczywiście na Key-Dropie!

Zobacz również

Najlepsze skiny do MAC-10 w CS2: Top 15

Najlepsze skiny do MP7 w CS2: Top 12