Role w CS2: jakie są role graczy i na czym polegają? - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Role w CS2: jakie są role graczy i na czym polegają?

KeyDrop Team

Podczas gry w CS2 możesz zauważyć, że niektórzy ludzie odnoszą się do ról takich jak „Entry-Fragger”, „Lurker” i najbardziej oczywistej, „AWPer”. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rolom, w których można się specjalizować w CS2, ich znaczeniu w ustawieniach PUG i konfiguracjach drużynowych. Jakie role w CS2 przyjmują gracze?

Jakie są role w CS2?

Jeśli wygooglujesz ten temat, internet powie ci, że istnieje pięć podstawowych ról w drużynie: Lider, AWPer, Rifler, Support i Lurker. My… nie do końca się z tym zgadzamy, ponieważ uważamy, że są to bardziej archetypy, a dzielenie ich w ten sposób nie jest do końca trafne w 2024 roku. Przyjrzyjmy się jednak temu, co mają robić.

AWPer

Prawdopodobnie najbardziej znaną rolą w CS2 jest rola AWPera lub Snajpera. (Hasło „AWPer” trafiło nawet do słownika Urban Dictionary.) Jest to dość oczywiste. Gracz ten zwykle jako pierwszy chwyta za karabin snajperski, gdy tylko jest dostępny, specjalizuje się w zagrywkach typu „point and click”.

Po stronie CT często zobaczysz, jak jeden z pozostałych graczy wybiera drugorzędnego AWP na niektóre rundy, a w niektórych drużynach AWPers nawet zmieniają się w zależności od ich biegłości w strzelaniu na danej mapie. Większość AWPerów, takich jak Aleksandr „s1mple” Kostyliev i Mathieu „ZywOo” Herbaut, jest również najlepszym lub drugim najlepszym strzelcem drużyny, często tworząc rolę „hybrydy” lub „gwiazdy”.

Jeśli uważasz się za AWPera (albo planujesz nim zostać), zobacz naszą listę najlepszych skinów do AWP w CS2.

Lurker

Lurker to rola tylko po stronie T, która koncentruje się na grze na obrzeżach ustawienia drużyny, rozpraszając uwagę na mapie i szukając okazji do szybkiego killa poprzez tytułowe czajenie się, a także powolny i stały styl. Świetnymi przykładami Lurkerów są Robin „ropz” Kool czy Janusz „Snax” Pogorzelski. A co do nazwy: Lurk = czaić się.

Anchor

Odpowiedź CT na Lurkera, Anchor (czyli „kotwica”) gra na „słabszej” stronie (strony B na większości map) i wie, jak przetrwać, trzymając bombsite wbrew wszelkim przeciwnościom. Świetny w korzystaniu z narzędzi i trzymaniu kątów oraz wszechstronny z różnymi broniami, ta rola wymaga cierpliwości, przyzwoitej mechaniki i jeszcze większej cierpliwości.

Entry-Fragger

Kolejna rola głównie po stronie T, chociaż agresywny gracz CT może być również uważany za Entry-Fraggera. Zasadniczo zadaniem tego gracza jest przyspieszenie tempa, uzyskanie pierwszego kontaktu i umożliwienie innym podążania za nim. Entry-Fraggerzy umierają. Giną często, ponieważ często są barankami ofiarnymi, które pozwalają riflerowi na wymianę. Jednak niektórym, takim jak Mareks „YEKINDAR” Gaļinskis i İsmailсan „XANTARES” Dörtkardeş, udało się naprawdę wywrzeć wpływ na tę rolę.

Rifler

Chociaż czasami każdy jest Riflerem, czyli Strzelcem, ta rola zwykle opisuje absolutnie najlepszego mechanicznego gracza w drużynie. Pomyśl o Nikoli „NiKo” Kovacu lub Davidzie „frozen” Čerňanský. Bestie, które tworzą otwarte sytuacje dzięki swojej niesamowitej celności i umiejętnościom. Riflerzy często otrzymują łupy z pracy fraggerów. Oczywiście ci goście mogą chwycić za AWP i stać się przerażającymi hybrydami!

Support

Kojarzysz tych graczy, którzy znają wszystkie narzędzia i potrafią ustawiać zagrania? To właśnie oni, gracze Support (Wsparcie) jak Andreas „Xyp9x” Højsleth czy Patrick „es3tag” Hansen, sprawiają, że CS jest znacznie łatwiejszą grą dla reszty ich drużyny. Ci zawodnicy są również często kotwicami (Anchor) w CT, co czyni ich najlepszymi graczami zespołowymi.

Lider

Lider, czyli In-Game Leader (IGL) jest kamieniem węgielnym każdej zorganizowanej drużyny CS-a. Jest odpowiedzialny za określanie strategii, pozycjonowanie innych graczy i dokonywanie korekt w trakcie rundy. Pojawił się jednak pewien trend: w ciągu ostatnich kilku lat IGL przyjęli także inne role. Dzhami „Jame” Ali i Chris „ChrisJ” de Jong grali równocześnie jako AWPerzy i Liderzy, Finn „karrigan” Andersen z Faze działa także jako Entry Fragger, a większość innych IGL gra jako gracze wsparcia, czyli Support. Jedyną rolą, która jest zupełnie niekompatybilna z równoczesnym byciem Liderem, jest Lurker, chociaż Super-Rifler też może nie pasować do Lidera.

Jak wybrać swoją rolę w CS2?

W porządku, więc masz podstawy. Ale jeśli oglądałeś CS2, wiesz, że te role nie są stałe. Dlatego nazywamy je archetypami: są to typy graczy, których masz w swoim zespole, a dobra mieszanka jest wymagana do stworzenia funkcjonującego zespołu. Tak więc, jeśli chcesz stworzyć konkurencyjny 5-stack, być może warto mieć graczy, którzy pasują do tych form. Jednak w PUG role są bardzo ograniczone i zależą od umiejętności gracza. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie sukcesu jest bycie wszechstronnym graczem lub specjalistą w niepopularnej roli, takiej jak wsparcie (Support) lub kotwiczenie (Anchor). Jeśli kiedykolwiek brałeś udział w PUG na Mirage i widziałeś, że twoja drużyna za każdym razem przegrywała B, to dlatego, że większość graczy woli grać A, co oznacza, że ten, kto wyciąga najkrótszą słomkę, często nie wie, jak grać B. Jeśli zakotwiczysz, prawdopodobnie pomożesz swojej drużynie wygrać na CT, podczas gdy umiejętność rzucania uniwersalnych narzędzi pomoże ci po stronie T.

Nie myśl jednak, że będziesz w stanie narzucić graczom role, jak na przykład w Overwatch. CS nie działa w ten sposób. Jeśli znajdziesz grupę, która dobrze współgra, graj z nią dalej i stwórz dobrze naoliwioną maszynę. Ale jeśli tylko pugujesz, a twój Entry Fragger zdecyduje się czaić jako Lurker… Nie stresuj się.

Oto wszystkie role w CS2. Co o nich sądzisz? Może znasz więcej ról, o których nie wspomnieliśmy? Daj nam znać w mediach społecznościowych, a jeśli szukasz nowych skórek, spróbuj otwierania skrzynek na Key-Drop!

Zobacz również

Najlepsze skiny do MP9 w CS2: Top 10

Agenci CS2: najlepsze skiny do agentów