Jak lepiej grać w CS2? Wskazówki i porady - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Jak lepiej grać w CS2? Wskazówki i porady

KeyDrop Team

Chcesz wiedzieć, jak lepiej grać w CS2?

No co, git gud! I po sprawie.

Żartuję. W tym artykule damy ci kilka wskazówek i sztuczek, jak stać się lepszym w CS2. Przeanalizujemy zarówno taktyczne, jak i mechaniczne aspekty poprawy umiejętności Counter-Strike, z poradami dla graczy na każdym poziomie, od początkujących do zaawansowanych.

Krok 1: Celuj stabilnie

Każdy starszy gracz Counter-Strike’a z zanikającymi umiejętnościami mechanicznymi powie Ci, że gamesense nie jest wiele wart, jeśli nie możesz wygrać prostego pojedynku. Dlatego powinieneś zacząć od upewnienia się, że Twoje strzały trafiają w głowy przeciwników i że kontrolujesz odrzut. Najlepszym sposobem na to jest rozgrzewka na mapach treningowych celowania CS2 takich jak AimBotz i Recoil Master Ullecticala. Użyj ich, aby nauczyć się kontrolować celownik i strzelanie. Nie musi być idealnie, ale powinieneś być w stanie zarówno strzelać w głowę, jak i strzelać full auto w poruszającego się przeciwnika, aby mieć szansę na poprawę. Powinno to również pomóc w umieszczeniu celownika we właściwym miejscu. Pamiętaj — celownik powinien być zawsze gotowy do strzału w głowę.

Nie zapominaj również o rozgrzewce przed meczem, korzystając z jednej z wyżej wymienionych map treningowych. Twoje umiejętności skorzystają na odrobinie przypomnienia przed każdą grą.

Krok 2: Mapowanie

Gdy już wiesz, jak strzelać, kolejną najłatwiejszą rzeczą do zrobienia jest nauczenie się mapy. Counter-Strike to gra kątów i uczenia się podstawowych pozycji, w których mogą znajdować się wrogowie oraz kątów, z których masz przewagę, a także czasów, w których możesz zakończyć konfrontację. Podczas gdy podstawowe narzędzie do nauki map YPrac wciąż czeka na ulepszenia silnika CS2, aby dokonać wielkiego powrotu, oglądanie filmów z YouTube doświadczonych graczy na mapie da Ci impuls do poprawy. 

Znajomość mapy pozwoli Ci również nadrobić brak doskonałego celowania. Jeśli uda Ci się zaskoczyć przeciwnika nieprzewidywalną flanką lub sprytnym wyczuciem czasu, będziesz mógł wydawać się lepszy, niż jesteś w rzeczywistości. Być może warto nawet skupić się na jednej mapie na początek, a następnie powoli rozszerzać swoją pulę.

Krok 3: Ekonomia, głupcze

Jednym z najbardziej niedocenianych aspektów umiejętności Counter-Strike’a jest zrozumienie ekonomii gry. Wiedza o tym, kiedy w pełni kupować, wymuszać lub oszczędzać, może być różnicą między wygraną a przegraną, dlatego sugerujemy, aby jak tylko nauczysz się podstaw mechaniki, nauczyć się również podstaw tego elementu gry.

Na szczęście jest to proste do wyjaśnienia. Zasadniczo po każdej rundzie zwycięska drużyna otrzymuje nagrodę (od 3250 do 3500 $, w zależności od tego, czy wygrała przez eliminację, czy eksplozję bomby/jej rozbrojenie), podczas gdy przegrana drużyna otrzymuje progresywny bonus za przegraną, zaczynający się od 1400 $, z dodatkowymi 500 $ co rundę do 3400 $. Premia zmniejsza się po wygranej rundzie. Możesz zobaczyć, na którym „etapie” bonusu jesteś na tablicy wyników. Terroryści otrzymają również dodatkowe 800 $, jeśli przegrają rundę, w której podłożyli bombę. Tak, oznacza to, że możesz wygrać rundę jako CT i otrzymać 700 $ mniej niż twoi odpowiednicy po stronie T.

Otrzymasz również premię za zabicie, w zależności od używanej broni. Karabiny, P90 i granaty przyniosą ci 300 $, AWP i CZ 100 $, inne SMG 600 $, strzelby 900 $, pistolety 300 $, a noże 1500 $. 

Problem polega na tym, że „pełny zakup” (czyli zaopatrzenie się w cały potrzebny sprzęt) kosztuje około 5000–6000 $ (i znacznie więcej, jeśli jesteś AWPerem, przepraszam wszystkich point-and-clickersów). Oznacza to, że musisz zaplanować swoją gospodarkę z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie jak najwięcej pełnych rund zakupu podczas gry i jak najlepiej wykorzystać rundy, w których Twoi wrogowie są pozbawieni sprzętu.

Musisz więc nie tylko liczyć swoje pieniądze (myśląc o tym, kiedy całkowicie uniknąć zakupu, aby zaoszczędzić na następną rundę, kiedy możesz wymusić zakup, ponieważ będziesz miał wystarczająco dużo na następną rundę), ale także liczyć pieniądze przeciwników (kiedy kupić pistolety maszynowe i strzelby na rundę anty-eco).

Zrozumienie tego wszystkiego i ciągłe liczenie (oraz kierowanie drużyną, co może być trudne) pomoże Ci wygrywać gry po prostu przechytrzając przeciwników i mając najlepszy możliwy sprzęt za każdym razem.

Krok 4: Naucz się poruszać

Kolejnym krokiem na drodze do supergwiazdy CS2 powinna być nauka poruszania się… i nie mamy tu na myśli skakania niczym legendarny phoon (choć jesteśmy pewni, że to również jest przydatne):

Chodzi raczej o taki dosyć nudny rodzaj ruchu. Jak podchodzisz do kątów, jak zerkasz, jak zachowujesz się podczas strzelaniny. 

Niezwykle trudno jest to wyjaśnić w formie tekstowej, ale zasadniczo głównym celem ruchu jest strzelanie, a nie bycie postrzelonym. Wiąże się to z poprzednimi dwoma krokami, ponieważ musisz mieć dobre umiejscowienie celownika (to znaczy zawsze w miejscu, w którym spodziewasz się wroga) i dobrą znajomość mapy, aby wiedzieć, jak zajrzeć pod każdym kątem. 

To, jak daleko wystajesz podczas strzelaniny, kiedy się zatrzymujesz i czy poruszasz się między strzałami, pomaga Ci stać się nie tylko lepszym strzelcem, ale także trudniejszym celem do trafienia. Działasz, wykorzystując mechanikę gry na swoją korzyść. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego inni gracze wydają się nie mieć problemów z trafieniem Cię… może to być twój movement. Na kanałach takich jak WarOwl i voo nie brakuje informacji o tym, jak dokładnie działa ruch, ale praktyka jest znacznie trudniejsza. Dopóki YPRAC nie zostanie zaadaptowany do CS2, najlepiej jest ćwiczyć poruszanie się po mapie w Deathmatchu i strafowanie w AimBotz.

Krok 5: Użyteczność

Jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności CS2 na wyższy poziom, musisz nauczyć się używać dymu, mołotowa, granatów odłamkowych i błyskowych na swoją korzyść. W sieci można znaleźć wiele poradników na temat najlepszych smoków na każdej mapie i prawdopodobnie powinieneś nauczyć się wszystkich podstawowych taktyk. Na przykład dla Mirage podstawowymi smokami po stronie T są: Jungle, Stairs, A-Site CT, Window (uwaga trudny), oraz Short i Kitchen na B. 

Ale po co uczyć się ich wszystkich? Cóż, kiedy grasz z ludźmi, których nie znasz, znajomość każdej taktyki pozwoli Ci wypełnić każdą rolę, której brakuje w Twoich setupach. Często zdarza się, że nie zna tego jednego smoka, który może pomóc Ci wygrać rundę. Jeśli grasz w 5-stacku, możesz skupić się głównie na jednym lub dwóch smoke’ach, flashach lub mołach jako swojej specjalności, ale nawet wtedy dobrze jest znać inne, na przykład, na wypadek, kiedy masz lepszy spawn do szybkiej akcji.

Krok 6: Naucz się taktyki

Mówiąc o akcjach, po opanowaniu dymów, następnym krokiem byłoby nauczenie się, jak callować grę w podstawowy sposób. Chociaż może to być trudne w PUG-ach, jeśli znajdziesz przyjaznych kolegów z drużyny, którzy chcą współpracować, możesz zacząć instruować ich, jak robić to, co najlepsze. Podczas gdy na niższych rangach podstawą Twojej roboty będzie mówienie wszystkim, do której lokacji się udać i synchronizowanie użycia narzędzi, na wyższych rangach możliwe jest komunikowanie zaawansowanych strategii z ludźmi, którzy również są wtajemniczeni.

Ważną częścią nauki taktyk jest też analizowanie taktyk przeciwników. Czy Twój przeciwnik co rundę idzie do okna na Mirage? Wykurz go lub zabierz dwóch graczy, aby przygotować przynętę i wymianę. Strona T zbyt łatwo przejmuje kontrolę nad środkiem na Inferno? Postaw AWPera lub użyj smoke’a, aby wprowadzić trochę agresji z jednej ze stron. 

Taktyki naturalnie przychodzą wraz z grą, ale oglądanie profesjonalnych turniejów pomoże Ci zrozumieć, co powinieneś robić. Na przykład, prostą taktyką na rundę full-eco na T-side Mirage jest ułożenie 4 graczy w pałacu z bombą i rzucenie przez jednego gracza dwóch flashy z rampy (jedynej rzeczy, którą będziesz kupować w rundzie), a pozostali gracze używają flashy, aby uciec z pałacu i przy odrobinie szczęścia podłożyć bombę za słodkie 800 $ bonusu, pozwalając na lepszy zakup w następnej rundzie.

Takie rzeczy nie zawsze działają. Sprytne drużyny będą miały gracza stacjonującego pod pałacem, aby kosić przeciwników, ale ryzyko jest tego warte, biorąc pod uwagę, że taka konfiguracja może sprawić, że bombsite będzie otwarty na szybkiego planta.

Poznanie taktyki pomoże ci również lepiej komunikować się z kolegami z drużyny i uniknąć głupich nieporozumień, które mogą kosztować cię rundy, a nawet mecze.

Krok 7: Dołącz do FACEIT

Masz dość oszustów i grieferów? Cóż, przejście na FACEIT może być rozwiązaniem. Dzięki platformie oferującej grę na wysokim poziomie z solidnym anty-cheatem, gra będzie wyzwaniem, ale także lepszym doświadczeniem z CS2. W końcu gra z lepszymi graczami w naturalny sposób uczyni Cię lepszym, więc udanie się tam na PUG może być świetnym sposobem na poprawę umiejętności… nawet jeśli będzie to nieco frustrujące.

Krok 8: Znajdź swoją piątkę

Jeśli chcesz awansować w rankingach, niezależnie od tego, czy jest to tryb CS2 Premier, czy FACEIT, potrzebujesz ludzi, którym możesz zaufać. Przypadkowi członkowie drużyny są świetni do doskonalenia indywidualnych umiejętności, ale ostatecznie budowanie chemii z grupą przyjaciół zawsze będzie korzystne, ponieważ będziecie tworzyć strategie i taktyki i zawsze będziecie mieć lepszą komunikację niż grupa gwiazd PUG. Dlatego, jeśli znajdziesz kogoś, z kim dobrze się czujesz, zachęć go do wspólnej gry. Możesz zacząć od małej grupy i budować swój zespół, gdy pojawią się nowi fajni ludzie. To nie tylko sprawi, że będziesz lepszy w CS, ale także zapewni Ci większą przyjemność z gry.

Krok 9: ???

Krok 10: Profit

I to już wszystko. Po zebraniu wszystkich tych wskazówek i sztuczek powinieneś być w stanie grać na wyższym poziomie. Jak widać, to dużo pracy, ale hej, ta gra wymaga poświęceń! Tak więc, jeśli chcesz zostać Global Elite lub FACEIT 10 poziomu… to nie do końca Cię tam zaprowadzi, ale z pewnością będzie to duży krok w kierunku stania się lepszym graczem CS2.

Zobacz również

Update „A Call to Arms” w CS2: Co nowego w Counter-Strike?

Jak usunąć boty w CS2: komendy na wyrzucenie botów