Jak surfować w CS2: Serwery, Mapy i Wskazówki - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Jak surfować w CS2: Serwery, Mapy i Wskazówki

KeyDrop Team

Kiedy CS:GO zmieniło się w CS2, jednym ze zmartwień graczy było to, czy surfing nadal będzie możliwy w nowej wersji Counter-Strike. (Oczywiście niektórym ten temat totalnie latał, ale mniejsza o to.) Podczas gdy stara gwardia odetchnęła z ulgą na wieść, że surfowanie działa w CS2, nowi gracze mogą zastanawiać się, o co tyle zamieszania. Więc specjalnie dla Was przedstawiamy kompletny poradnik: jak surfować w CS2!

Czym jest surfowanie w Counter-Strike? 

Surfowanie w Counter-Strike polega na ślizganiu się wzdłuż pochyłej ściany (rampy), podobnie jak surfer ślizga się na wysokiej fali. Jest to coś w rodzaju nieoficjalnego trybu gry, który ma niewiele wspólnego z regularną rozgrywką: w klasycznym surfowaniu w Counter-Strike’u w ogóle nie używa się broni, chociaż można znaleźć serwery, które łączą mapę do surfowania z elementem walki.

Utrzymanie się na rampie i płynne przejście na następną rampę lub platformę są łatwe w teorii, ale trudne do opanowania, wymagają bowiem bardzo szybkiego refleksu i wielu godzin praktyki.

Istnieją dedykowane serwery i mapy do surfowania, zaprojektowane wyłącznie w tym celu i wypełnione rampami, ścianami i platformami tworzącymi tor przeszkód. W surfingu istnieje również element rywalizacji, w tym organizowane przez społeczność turnieje i zawody, takie jak CS Surfing World Championship 2023.

Jak surfować w CS2

Oto krótka wersja: aby surfować, wskocz na rampę i utrzymuj na niej równowagę, używając klawiszy A i D oraz ruchów myszą. W większości przypadków utrzymanie się na rampie wymaga poruszania się w jej kierunku: wykonuj strafe w lewo [A], jeśli rampa znajduje się po twojej lewej stronie, i strafe w prawo [D], jeśli rampa znajduje się po twojej prawej stronie. Nie naciskaj klawiszy W lub S podczas surfowania. 

Przejście przez mapę surfingową jest bardziej skomplikowane — surfowanie w CS2 to umiejętność, która wymaga czasu i praktyki. Poznaj pełną teorię surfowania, aby skrócić fazę prób i błędów! Oto bardziej kompleksowa wersja tego, jak surfować w CS2:

Dołączanie do surf serwera i uruchamianie surf mapy CS2

Po pierwsze, będziesz potrzebować mapy do surfowania. Oficjalne mapy CS2 nie wystarczą, częściowo dlatego, że istnieje niewiele powierzchni nadających się do surfowania, ale też ze względu na to, że serwery do surfowania mają określone ustawienia, które umożliwiają surfowanie (i sprawiają więcej frajdy). Serwery surfingowe zawierają również już dołączoną mapę i HUD, który pokazuje info takie jak Twoja prędkość czy czas. 

Aby dołączyć do serwera surfingowego:

  1. Przejdź do ekranu Graj (Play) w CS2
  2. Wybierz ikonę globu, aby wyświetlić serwery społeczności
  3. Z listy dostępnych serwerów wybierz taki, który ma w nazwie słowo „surf”
  4. Kliknij „Połącz”, aby dołączyć do wybranego serwera
  5. W razie potrzeby pobierz mapę używaną na serwerze (zostaniesz o to poproszony)

Wybierając serwer, zwróć uwagę na ping (im niższy, tym lepszy) i ilość graczy — upewnij się, że są wolne miejsca. 

Dołączenie do serwera surfingowego jest najłatwiejszym sposobem na surfowanie w CS2, ale nie jedynym: jeśli chcesz surfować offline, możesz załadować mapę surfingową bez łączenia się z serwerem. Znajdź mapę, która ci się podoba w Warsztacie Steam i zasubskrybuj ją — pojawi się na liście dostępnych map w CS2. Następnie załaduj ją tak, jak każdą inną mapę. W dalszej części tego wpisu przedstawimy kilka propozycji map dla początkujących.

I jak? Dołączyłeś do serwera surfingowego lub odpaliłeś mapę, przebiegasz wesoło przez lobby startowe, pełen zapału wskakujesz na pierwszą rampę… i lecisz prosto w przepaść. 

Tak wygląda pierwsze spotkanie z surfowaniem w CSie dla większości graczy. Ale bez obaw: przejdziemy teraz przez cały proces, od wskoczenia na rampę po utrzymanie się na niej i płynne przechodzenie z jednej rampy na drugą.

Wejście na rampę

Jeśli skoczysz prosto na rampę pod byle jakim kątem, istnieje spore ryzyko, że po prostu rąbniesz o nią i spadniesz. 

Wjeżdżając na rampę od góry (czyli skacząc na nią w dół), staraj się wylądować jak najbliżej jej grzbietu. Celuj postacią w grzbiet rampy, patrząc na jej podstawę — to powinno zapewnić Ci odpowiedni kąt lądowania. 

Jak surfować w CS2: wjazd na rampę od góry

Jeśli zaś wjeżdżasz na rampę od przodu (czyli rampa jest bezpośrednio przed Tobą), celuj jak najbliżej początkowej krawędzi, żeby w miarę gładko wślizgnąć się na ścianę.  

Jak surfować w CS2: wjazd na rampę

Utrzymanie się na rampie

Gdy tylko zetkniesz się z rampą, wykonaj strafe w jej kierunku używając A lub D, w zależności od tego, z której strony wskoczyłeś. Jeśli znajdujesz się po lewej stronie rampy (czyli rampę masz po prawej), skręć w prawo za pomocą D; jeśli znajdujesz się po prawej stronie z rampą po twojej lewej, skręć w lewo za pomocą A. 

Surfowanie w CS2: strafing

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy rampa zakrzywia się w jedną stronę. Podczas zakrętu, wykonuj strafe w kierunku przeciwnym od rampy. Gdy tylko rampa się wyprostuje, ponownie wykonaj strafe w jej stronę.

Surfowanie w CS2: strafing na zakręcie

Poruszaj myszą w lewo i w prawo, aby dostosować swoją pozycję na rampie: ruch myszą w kierunku rampy spowoduje przesunięcie się dalej w górę rampy (bliżej grzbietu), podczas gdy odsunięcie myszy od rampy spowoduje zeskoczenie. Surfowanie wzdłuż dołu rampy zwykle da Ci lepszą prędkość. Jeśli zauważysz, że poruszanie myszą często wytrąca cię z równowagi, spróbuj obniżyć czułość myszy w ustawieniach.

Ważne: gdy tylko znajdziesz się w powietrzu lub na rampie, puść W i nie naciskaj go ponownie podczas surfowania. Naciśnięcie klawisza W nie zwiększy prędkości, a raczej zrzuci cię z rampy. Ta sama zasada dotyczy też klawisza S.

Poruszanie się między rampami

Większość map do surfowania zawiera tor przeszkód, na którym musisz surfować w sposób ciągły po serii ramp. Płynne przemieszczanie się między nimi jest kluczem do utrzymania się na torze, zachowania prędkości i uzyskania przyzwoitego wyniku czasowego. 

Gdy dotrzesz do końca rampy, twoja postać automatycznie zeskoczy (tzw. flick off) i, miejmy nadzieję, poleci w kierunku następnej rampy. Szybkość opuszczenia rampy i wysokość lotu zależy głównie od trajektorii ślizgu na pierwszej rampie.

Wysoki i niski flick

Jeśli skierujesz swoją postać w stronę szczytu rampy, zbliżając się do jej końca, odbijesz się w górę, zyskując dużą wysokość, ale tracąc prędkość. To tak zwany high flick, przydatny w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy przeszkoda blokuje Ci drogę do następnej rampy. Ogólnie rzecz biorąc, należy jednak unikać niepotrzebnego wybijania się zbyt wysoko: stracisz cenne sekundy na wysokie wybicie i, co ważniejsze, znacznie zmniejszysz prędkość.

Jak surfować w CS2: wysoki flick

Natomiast jeśli opuścisz rampę surfując wzdłuż jej dolnej częsci (low flick), utrzymasz prędkość, ale nie skoczysz zbyt wysoko. Jest to generalnie preferowana technika, ponieważ niskie odbicie utrzymuje tempo i zapewnia lepszy wynik czasowy.

Jak surfować w CS2: niski flick

Airstrafing

Gdy jesteś w powietrzu, możesz (i powinieneś) dostosować swoją pozycję, aby wejść na następną rampę pod odpowiednim kątem. Jest to tak zwany airstrafing, który polega na jednoczesnym wykonaniu strafingu i przesunięciu myszy w lewo lub w prawo. Tak więc, jeśli chcesz skręcić w lewo w powietrzu, powinieneś nacisnąć A i przesunąć mysz w lewo dokładnie w tym samym czasie. Aby skręcić w prawo, naciśnij D i przesuń mysz w prawo.

Surf Servers w CS2

Opisaliśmy już, jak znaleźć serwer do surfowania — wiele z nich zapewni bardzo podobne doświadczenia. Najważniejsza jest mapa, z której korzysta serwer: będziesz w stanie zobaczyć tę informację podczas wybierania serwera.

Odpowiedni serwer można również znaleźć na stronach internetowych z listą serwerów do surfowania, takich jak Cybershoke.net lub Xplay.gg.

Wiele nazw serwerów zawiera zalecany poziom umiejętności wymagany do ukończenia mapy. Zobaczysz poziomy trudności wymienione jako „beginner” (początkujący), „novice” (nowicjusz), „intermediate” (średniozaawansowany) i “advanced” (zaawansowany) lub wyrażone w poziomach zwanych Tier (w skrócie T). Poziomy wahają się od 1 do 6, przy czym Tier 1 (T1) jest najłatwiejszy, a Tier 6 (T6) najtrudniejszy.

Mapy do surfowania w CS2

Mapy różnią się poziomem trudności i stylami wizualnymi, więc warto poeksperymentować z kilkoma z nich, aby znaleźć odpowiedni wybór dla swoich umiejętności i preferencji. Oto kilka propozycji dla początkujących:

1. surf_utopia_njv

Utopia, uważana za klasykę wśród map surfingowych, to linearna mapa poziomu 1, idealna dla początkujących surferów. (Mapa linearna to taka, która zawiera tor z początkiem i końcem, zamiast czegoś w stylu parku surfingowego na otwartym planie.) Charakteryzuje się stonowanym stylem wizualnym, który jest całkiem przyjemny dla oka i nie rozprasza zbytnio uwagi. Zobacz mapę na Steam tutaj

surf_utopia_njv CS2 surf map

2. surf_kitsune

Zagraj w nią raz, a już zawsze natychmiast ją rozpoznasz: Kitsune ma tak charakterystyczny styl wizualny, że nie da się jej pomylić z żadną inną mapą. Zobacz mapę na Steam tutaj

surf_kitsune CS2 surf map

3. surf_nyx

Surfuj po jaskiniach wypełnionych jasnofioletowymi kryształami i atmosferą tajemniczości. Początkujący gracze nie powinni mieć większych problemów z poruszaniem się po tej trasie. Zobacz mapę na Steam tutaj

surf_nyx CS2 surf map

To wszystko, co mamy dla Was dzisiaj! Teraz gdy wiesz już, jak surfować w CS2 (a przynajmniej na pewno znasz podstawy!), baw się dobrze, wykorzystując teorię w praktyce, znajdując swoje ulubione mapy i bijąc swoje rekordy. Powodzenia!

Zobacz również

Najlepsze opcje uruchamiania CS2

Tanie skiny do AK-47 w CS2: Top 15