Wszystkie rodzaje noży w CS2 - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Wszystkie rodzaje noży w CS2

KeyDrop Team

Chcesz poznać rodzaje noży w CS2? Jest ich aż 20, nie licząc domyślnej kosy, więc łatwo się w nich zgubić, zwłaszcza jeśli dopiero poznajesz świat skinów do CS2. A zatem od wyglądu, animacji i wskazówek po ceny i rzeczywiste odpowiedniki, pokażemy Ci każdą kosę w grze. Zaczynajmy!

Bagnet / Bayonet

W grze

Prosty i skuteczny Bagnet to klasyk pod każdym względem: był to jeden z pierwszych noży, które pojawiły się w grze, dodany do CS:GO wraz z aktualizacją Arms Deal w 2013 roku. Ma podstawową animację wyciągania i jeśli lubisz minimalizm, na pewno spodoba Ci się praktyczny, solidny Bagnet.

Ceny: od 180 $ do ponad 1200 $; rzadkie skórki Doppler i Gamma Doppler kosztują do 7000 $ (podajemy osobne ceny dla tych skórek, bo zwykle mocno odstają od standardowej wartości rynkowej. Więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj: Skiny Doppler w CS2 i tutaj: Skiny Gamma Doppler w CS2).

W rzeczywistości

Prawdziwy bagnet również ma długą historię: według większości źródeł, noże przypominające bagnety pojawiły się po raz pierwszy w XVII wieku. Zostały one zaprojektowane do mocowania na lufie karabinu lub muszkietu, skutecznie zamieniając karabin we włócznię do dźgania wrogów w walce wręcz. Karabiny wyposażone w bagnety były podstawową bronią podczas walk w okopach w I wojnie światowej. Ale w CS2 niestety nie możesz zamontować bagnetu na swoim M4A4!

Bagnety są nadal używane w wojsku, choć głównie pełnią rolę noży użytkowych, które tylko czasami są montowane na karabinach.

Bagnet M9 / M9 Bayonet

W grze

Dzięki ząbkowanemu grzbietowi M9 ma bardziej agresywny, nowoczesny wygląd niż standardowy bagnet. Również został dodany do gry wraz z aktualizacją Arms Deal i ma taką samą animację jak Bagnet, ale jego wartość jest znacznie wyższa. 

Ceny: od 350 $ do ponad 1500 $; jest to jeden z najdroższych Dopplerów (do 20 tys. dolarów) i Gamma Dopplerów (do 15 tys. dolarów za Emerald)

W rzeczywistości

Prawdziwy bagnet M9 jest nowoczesną wersją klasycznego bagnetu. W rzeczywistości jest to model, który jest obecnie używany w wojsku amerykańskim i armiach kilku innych krajów. W Stanach Zjednoczonych służy głównie jako dodatek do standardowego karabinu M16.

Nóż Bowie / Bowie Knife

W grze

Nóż Bowie pojawił się w grze w 2016 roku wraz z Operacją Wildfire. To świetnie wyglądający i bardzo przystępny cenowo nóż. Ciekawostka: powszechnie uważa się, że szanse na zdobycie Bowie Knife | Case Hardened Blue Gem są wyższe niż w przypadku innych typów noży. Wynika to ze sposobu, w jaki Valve zmieniło rozmiar skórki, aby pasowała do Bowie.

Ceny: od 90 $ do 750 $, rzadkie Dopplery i Gamma Dopplery: do 2800 $

W rzeczywistości

Nazwany na cześć Jamesa Bowiego, XIX-wiecznego amerykańskiego pioniera, nóż Bowie jest symbolem prawdziwego Dzikiego Zachodu. W filmach i popkulturze jest to nóż awanturników i poszukiwaczy przygód. À propos popkultury, David Bowie wziął swój pseudonim sceniczny od Jamesa Bowiego i jego noża. Rewelacja pod każdym względem. 

Nóż motylkowy / Butterfly Knife

W grze

Oto on: jeden z najbardziej poszukiwanych noży w Counter-Strike. Ma w sumie pięć różnych animacji (dwie animacje wyciągania i trzy inspekcji), więc jeśli natkniesz się w grze na szczęśliwego posiadacza kosy motylkowej, spodziewaj się, że będzie się nią bawił non-stop.

Ceny: od 500 $ do ponad 2000 $, rzadkie Dopplery, Gamma Dopplery i Case Hardened: do 20.000 $, co czyni je jednymi z najdroższych skinów w CS2

W rzeczywistości

Prawdziwy nóż motylkowy składany scyzoryk z Filipin znany lepiej jako balisong. Pierwotnie był to bardziej nóż użytkowy, traktowany jako narzędzie oraz rodzaj brzytwy do golenia (!), ale obecnie jest uważany za broń i jest nielegalny w niektórych krajach. A wszystko dlatego, że łatwo go ukryć — wystarczy złożyć rękojeści wokół ostrza. Balisongi mogą mieć różny wygląd i styl, z rozmaitymi kształtami ostrzy. Projekt w CSie został oparty na ręcznie wykonanym Gargoyle V2 GG-018 Hybrid Scimitar autorstwa Terry’ego Guinna

Aha, a jeśli uważasz, że animacje w grze są fajne, zobacz prawdziwe sztuczki z balisongiem w wykonaniu profesjonalistów (i nie próbuj ich w domu).

Nóż klasyczny / Classic Knife

W grze

Klasyczny nóż trafił do gry dopiero w 2019 roku, czyli, zdawać by się mogło, dość późno jak na tak oczywisty design. Nie był on jednak zupełnie nowym dodatkiem: jest to tak naprawdę nowsza wersja standardowej kosy z Counter Strike 1.6. Wyjmowanie noża to raczej prosta animacja, ale klasyczny nóż ma rzadką wersję animacji oglądania broni, w której Twoja postać podrzuca nóż w dłoni. 

Ceny: od 110 $ do ponad 600 $; przedmioty kolekcjonerskie (rzadkie Crimson Web lub Case Hardened) mogą kosztować ponad 4000 $. 

W rzeczywistości

Choć klasyczna kosa może wydawać się raczej mało oryginalna — nóż jak nóż — to design jest oparty na ręcznie wykonanym nożu Badlands Bowie, zaprojektowanym przez Micka Stridera

Domyślny nóż / Default Knife

Default Knives in CS2

Niewiele jest do powiedzenia w temacie domyślnych kos, ale obiecaliśmy wszystkie rodzaje noży w CS2, więc dla porządku te też musiały trafić na tę listę. Ale znajdzie się jedna ciekawostka: domyślny nóż antyterrorystów jest inspirowany nożem Eickhorn Recondo IV combat dagger

Falcjon / Falchion Knife

W grze

Wracamy do ciekawszych noży! Falcjon dołaczył do CS:GO w 2015 roku i początkowo miał niewielką, niezamierzoną ze strony Valve przewagę nad innymi nożami: można było go dobyć o trzy setne sekundy szybciej. Valve zauważyło jednak ten błąd i po dwóch latach został on naprawiony. 

Falcjon ma dwie animacje oglądania noża, z których jedna jest znacznie rzadsza — widzimy w niej, jak nasza postać utrzymuje nóż pionowo na dłoni przez parę sekund. 

Ceny: od 90 $ do ponad 300 $, rzadkie Dopplery i Gamma Dopplery: do 2500 $

W rzeczywistości

Angielskie słowo “falchion” (jego poprawną wymowę znajdziesz tutaj, jeśli obchodzą Cię takie rzeczy) pochodzi z czternastego wieku i odnosi się do typu szabli z szerokim, lekko zakrzywionym ostrzem. W języku polskim taką szablę określa się mianem “tasaka”. Bezpośrednią inspiracją dla Falcjona w grze byl jednak współczesny nóż Cold Steel Espada XL

Nóż składany / Flip Knife

W grze

Jeżeli lubisz noże, które się otwierają, to może spodoba Ci się Flip Knife, czyli Nóż składany. Polska nazwa jest jednak nieco myląca, bo jeśli przyjrzysz się tej kosie (nawet na obrazku powyżej), zobaczysz, że ostrze jest znacznie dłuższe od rękojeści, a więc… nie dałoby się go złożyć. Tak, wiem — jak raz się to zauważy, to nie da się potem tego odzobaczyć. 

Ceny: od 130 $ do ponad 500 $; rzadkie Dopplery i Gamma Dopplery mogą kosztować do 3500 $

W rzeczywistości

Pocieszająca jest wiadomość, że prawdziwy nóż, który zainspirował Flip Knife, nie tylko się otwiera, ale także zamyka. To Benchmade 860 Bedlam, produkowany w Stanach Zjednoczonych przez Benchmade Knife Company. 

Nóż z hakiem / Gut Knife

W grze

Ach, niesławny Gut Knife, czyli Nóż z hakiem. Jak sądzisz, jest absurdalny, czy całkiem fajny? Dla większości graczy Counter-Strike nie ma pośredniego stanowiska; albo go kochają, albo (częściej) wyśmiewają. Tak czy inaczej, jest w grze prawie od początku, czyli od 2013 roku, i na bank w niej zostanie, więc nie można go zignorować. Zwłaszcza że cena jest zachęcająca. 

Ceny: od 80$ do około 150–200 $; Dopplery i Gamma Dopplery: do $1500 za rzadkie egzemplarze

W rzeczywistości

…dlaczego z hakiem? Angielska nazwa wszystko tłumaczy: gut knife to dosłownie “nóż do patroszenia”. To rodzaj noża myśliwskiego, używanego przy oprawianiu zdobyczy. Design, jaki widzimy w CSie jest oparty na konkretnym modelu: Buck 193 Alpha Hunter od firmy Buck Knives. 

Nóż myśliwski / Huntsman Knife

W grze

Jeśli Bowie wydaje Ci się za prosty, a nóż motylkowy zbyt krzykliwy, to może Nóż myśliwski przypadnie Ci do gustu. Przy wyjmowaniu tej kosy pojawia się ciekawa animacja, w której postać przez moment obraca nóż na dłoni. 

Ceny: od 95 $ do ponad 400 $; Dopplery i Gamma Dopplery: do $3200

W rzeczywistości

Huntsman reprezentuje mało oryginalny, ale fajnie wyglądający nóż myśliwski bądź taktyczny. Pierwowzór jego wyglądu to nóż MTech USA Xtreme model MX-8054, który można znaleźć w Stanach na Amazonie… za niecałe 40 dolców. Cóż, nie jest to pewnie Gamma Doppler (ani nawet Safari Mesh). 

Karambit

W grze

W kategorii najbardziej pożądanych, wymarzonych noży większości graczy Karambit dzieli pierwsze miejsce na podium z nożem motylkowym. Jest nieco mniej krzykliwy, wygląda na bardziej niebezpieczny, no i jest jednym z najdroższych noży w grze, praktycznie przy każdym skinie. Do tego Karambit | Case Hardened Blue Gem (Pattern 387), wart około 1,5 miliona dolarów, jest aktualnie najwyżej wycenianym przedmiotem w CS2 (i jednym z najdroższych przedmiotów kosmetycznych w historii gier). 

Ciekawostka: sposób trzymania kosy Karambit przez Twoją postać w grze jest poprawny, kiedy patrzysz z punktu widzenia pierwszej osoby, ale niepoprawny, gdy jest widziany z boku, przez innych graczy. 

Ceny: od 400 $ do ponad 1300 $; rzadkie skiny Doppler, Gamma Doppler, Fade lub Case Hardened mogą kosztować powyżej 20.000 $

W rzeczywistości

Prawdziwy karambit pochodzi z Indonezji, gdzie zaczynał swoją karierę jako narzędzie używane na gospodarstwach i przy pracy w polu. Dopiero później zyskał sławę jako broń. Te noże są też używane w indonezyjskich i filipińskich sztukach walki wręcz — na tym filmie zobaczysz karambity w akcji. A, otwór na końcu rękojeści ma przydatne praktyczne zastosowanie: zapobiega upuszczeniu noża oraz konieczności odkładania go podczas korzystania z niego jako narzędzia. 

Nóż Kukri / Kukri Knife

W grze

Najnowszy dodatek do katalogu noży w Counter-Strike, nóż Kukri pojawił się wraz z pierwszą aktualizacją do CS2, czyli z A Call to Arms w lutym 2024 roku. Spotkał się z mieszanymi reakcjami, jak większość rzeczy w CSie, ale definitywnie ma już swoją grupę fanów.  

Ceny: od 300 $ do ponad 1500 $

W rzeczywistości

Poprawna nazwa prawdziwego noża kukri to khukuri. Jest to tak naprawdę krótki miecz, a nie zwykłych rozmiarów nóż. Ale Valve nie wydaje się gotowe na wyposażenie swoich graczy CS2 w miecze, co w sumie jest zrozumiałe, więc niech już będzie nóż. Tak czy inaczej, khukuri pochodzi z subkontynentu indyjskiego i jest narodową bronią Nepalu, gdzie używa się go jako noża użytkowego, myśliwskiego, bojowego i ceremonialnego. W CSie co prawda ceremonie zdarzają się raczej rzadko, ale za to do boju okazja nadarza się non-stop. 

BTW: w Nepalu stary zwyczaj nakazuje, aby khukuri upuścił krwi, nim się go schowa. (Brzmi znajomo, fani Diuny?) Potraktuj to jako wyzwanie w CS2!

W grze

Podobnie jak Gut Knife, ten nóż może być wyśmiewany przez innych graczy, no i cóż… Nie każdemu będzie się podobał. (Osobiście uważam, że wyglądem nadaje się bardziej na grzyby niż na pole walki, ale mniejsza o to.) Jeśli Tobie się podoba, nie oglądaj się na innych: nie ma nic złego w dobrym nożu Navaja, zwłaszcza że jest to jedna z najtańszych opcji w grze.

Ceny: od 70 $ do 300 $; rzadkie Dopplery: do 1300 $

W rzeczywistości

Prawdziwy Navaja to składany nóż pochodzący z południowej Hiszpanii i używany od XVII wieku. Podobnie jak filipiński nóż motylkowy, Navaja był pierwotnie nożem do golenia i użytkowym — w rzeczywistości nawet wygląda bardzo podobnie do cienkiej brzytwy. Projekt w grze był podobno oparty na składanym nożu Gypsy Jack firmy Emerson Knives.

Nóż nomada / Nomad Knife

W grze

Przypominający klasyczny nóż z blokadą, Nomad jest prostą, ale przyzwoicie wyglądającą opcją. Chociaż animacje noża Nomad są generalnie dość proste, istnieje jedna rzadka animacja, w której gracz przypadkowo się skaleczy:

Ceny: od 130 $ do 1200 $; rzadkie Fade i Case Hardened: do 9000 $

W rzeczywistości

Nomad to nóż z blokadą, czyli nóż składany z mechanizmem utrzymującym ostrze w pozycji otwartej lub zamkniętej. Projekt oparty jest na nożu Strider B46, wykonanym przez Micka Stridera. Strider jest również twórcą noża Badlands Bowie, który zainspirował projekt CS2 Classic Knife (powyżej).

Nóż paracord / Paracord Knife

W grze

Paracord to jeden z nowszych typów noży CS2 — zadebiutował w 2019 roku wraz z aktualizacją Operation Shattered Web. Istnieje kilka rzadkich animacji dla tego noża, choć szczerze mówiąc, nie są one imponujące. To prosty, nowocześnie wyglądający nóż, który sprawdza się naprawdę fajnie w niektórych skórkach (na przykład Slaughter).

Ceny: od 130 $ do około 900 $; rzadkie Fade: ponad 1500 $

W rzeczywistości

Paracord jest inspirowany prawdziwymi nożami survivalowymi, które często mają rękojeść owiniętą linką paracord (tzw. linka spadochronowa). Zapewnia to antypoślizgowy uchwyt, ale linę można również rozwinąć w sytuacji awaryjnej. Projekt w grze był luźno oparty na nożach Seal Tactical firmy Linton Cutlery.

Sztylety cienia / Shadow Daggers

W grze

Kolejny przypadek miłości lub nienawiści. Obie reakcje są całkowicie w porządku: po prostu przygotuj się na odpieranie hejterów (i potencjalnych komentarzy NSFW), jeśli zdecydujesz się korzystać z Shadow Daggers. Dobrą wiadomością jest to, że są to najtańsze noże w grze dla większości skórek. I oczywiście jest to jedyna para noży w grze. 

Ceny: od 70 $ do około 250 $; rzadkie skiny Dopper, Gamma Doppler, Fade i Case Hardened: do 1700 $

W rzeczywistości

Mimo że wyglądają jak coś z fantasy JRPG, Shadow Daggers naprawdę istnieją: znane jako sztylety do pchnięć (push dagger), są zwykle używane do samoobrony (co nawet pasuje — będziesz bronić swoich wyborów dość często, jeśli wyposażysz je w grze). Ponieważ rękojeść jest prostopadła do ostrza, prawie niemożliwe jest rozbrojenie kogoś, kto używa takiego sztyletu. Tego typu sztylety mają zaskakująco długą historię i odegrały ważną rolę w walce w okopach podczas I wojny światowej, gdzie walka w zwarciu wymagała jak najkrótszej broni. Projekt w grze został oparty na Gerber Uppercut Push Dagger.

Nóż szkieletowy / Skeleton Knife

W grze

Ten jest dopiero fajny. Nóż szkieletowy przedstawia totalne podstawy (można nawet powiedzieć, że… szkielet) broni do walki wręcz: nie ma rękojeści, gardy ani ozdób. To tylko obosieczne, spiczaste ostrze. Taśma na trzpieniu (tam, gdzie byłaby rękojeść) to ciekawy dodatek. 

Ceny: od 200 $ do 900 $; rzadkie egzemplarze Case Hardened mogą osiągać ceny przekraczające 10.000 $. 

W rzeczywistości

Prawdziwą inspiracją dla noża Skeleton Knife jest Renegade G4 Stryker, który w rzeczywistości jest nożem do rzucania, co wyjaśnia brak rękojeści. Otwór na palec ułatwia chwyt noża podczas walki w zwarciu.

Sztylet / Stiletto Knife

W grze

Sztylet, dodany do CS:GO w 2018 roku, ma krótkie, cienkie ostrze, klasyczną drewnianą rękojeść i kilka fajnie wyglądających animacji. Podobnie jak większość typów noży CS2, wygląda lepiej w niektórych skórkach niż w innych — na przykład wzory kamuflażu Forest DDPAT lub Boreal Forest w ogóle nie pasują do tego noża. Damascus Steel to jednak zupełnie inna historia!

Ceny: od 150 $ do 550 $; FN Crimson Web: 1500 $; Doppler: do 6000 $

W rzeczywistości

Ogólnie rzecz biorąc, Stiletto to krótki sztylet z cienkim, spiczastym ostrzem. Nóż Stiletto w CS2 jest w rzeczywistości oparty na włoskim Italian Stiletto firmy AB Italy, który jest nożem sprężynowym. Po naciśnięciu przycisku ostrze jest natychmiast rozkładane — można to zobaczyć w animacji wyjmowania noża w grze. Sprawia to, że noże sprężynowe takie jak Italian Stiletto są łatwe do ukrycia i bardzo niebezpieczne, dlatego też są zakazane w wielu stanach USA i w innych krajach świata. 

Survival Knife

W grze

Istnieje kilka typów noży CS2 z klimatem survivalowym, ale tylko ten ma survival w nazwie. Ma wszystko, czego można oczekiwać po standardowym nożu survivalowym, w tym ząbkowaną krawędź i hak do patroszenia. Aha, i rzadką animację:

Ceny: od 80 $ do 500 $, rzadkie egzemplarze Case Hardened: do $7000

W rzeczywistości

Rzeczywistą wersją noża CS2 Survival Knife jest Weyland Tactical Fixed Blade Knife. Jest to uniwersalny nóż kempingowy, survivalowy i myśliwski — co wyjaśnia hak i ząbkowaną krawędź. 

Szpon / Talon Knife

W grze

Szpon jest bardzo podobny do Karambitu, w nieco niższej cenie. Który jest lepszy? Cóż, akurat ta debata trwa tak długo, jak długo te dwa noże są w grze, więc na pewno jej tutaj nie rozwiążemy. Osobiście stawiam na Karambit, chociaż warto zaznaczyć, że tylko Szpon ma tę fajną animację:

Ceny: od 230 $ do 1300 $, Doppler: do 6200 $

W rzeczywistości

Patrz: wszystko, co napisaliśmy powyżej o karambicie. Szpon to w zasadzie model karambitu. 

Ursus / Ursus Knife

W grze

Nóż Ursus wyróżnia się kilkoma fajnymi animacjami, choć często jest krytykowany za brzydką rękojeść (…nie bez powodu). No ale ostatecznie przez większość czasu nie będziesz widzieć rękojeści podczas gry, więc jeśli podoba Ci się kanciaste ostrze i prostota noża Ursus, warto wziąć go pod uwagę. 

Ceny: od 100 $ do 600 $, FN Crimson Web: 1500 $, rzadkie Dopplery, Fade i Case Hardened: do 5000 $

W rzeczywistości

Ursus bazuje na nożu Gerber Prodigy Combat Tanto Fixed Blade Knife (spróbuj powiedzieć to na głos trzy razy naprawdę szybko). Ma częściowo ząbkowaną krawędź i uchwyt, który jest tylko trochę mniej brzydki (sorry) niż wersja w grze.

Wow, długa droga za nami. Ale widziałeś wszystkie rodzaje noży CS2 (wraz z kilkoma bezużytecznymi ciekawostkami), więc mam nadzieję, że warto było zostać do końca. Baw się dobrze na Key-Drop i spróbuj wygrać swój ulubiony nóż!

Zobacz również

Na czym polega tryb Wingman w CS2?

PGL Major Copenhagen 2024: Dzień 1