Jak działa StatTrak w CS2? - KeyDrop Blog
Przejdź do treści
Wróć

Jak działa StatTrak w CS2?

KeyDrop Team

Skiny ze StatTrak mają licznik, który pokazuje, ilu wrogów zabiłeś. Jeśli tyle tylko potrzebowałeś wiedzieć, to cieszymy się, że mogliśmy pomóc! Jednak wiedz, że to dopiero początek tematu StatTrak. Jak działa licznik? Czy da się go wyzerować? Co się dzieje z licznikiem, kiedy kupujesz albo sprzedajesz skina? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się tych i innych rzeczy o StatTrak w CS2. 

Czym jest StatTrak w CS2?

StatTrak to licznik przedstawiający liczbę wrogów, których zabiłeś daną bronią (a w zasadzie danym skinem). W przypadku broni palnej, StatTrak przyjmuje formę cyfrowego wyświetlacza z sześcioma cyframi. Dokładne umiejscowienie licznika jest inne dla każdej broni, choć na pistoletach najczęściej występuje na szynie na akcesoria, czyli z dołu lufy. 

Oto kilka przykładów skinów StatTrak (tak, są trochę nudne, wiemy — chodziło o wybranie najprostszych skinów, żeby licznik był dobrze widoczny). Kliknij obrazki, żeby je powiększyć:

StatTrak był dodany do gry wraz z aktualizacją Arms Deal w 2013 roku. Skiny ze StatTrak są dostępne dla każdej broni, w tym dla noży. Co ciekawe, Zestawy utworów (Music Kits) również mogą mieć StatTrak: liczy on, ile razy grano MVP Zestawu. Rękawice stanowią jedyny wyjątek — nie ma rękawic ze StatTrak.

W sklepach ze skinami i na innych stronach o CSie skórki StatTrak (i ich ceny) są najczęściej oznaczane kolorem pomarańczowym. 

Do czego jest potrzebny StatTrak w CS2?

Technicznie rzecz biorąc, możesz użyć StatTrak, aby zmierzyć swoją wydajność z określoną bronią lub określić, której broni używasz częściej. Na przykład, jeśli wiecznie zastanawiasz się, czy powinieneś używać M4A4 czy M4A1-S, możesz kupić skórki StatTrak dla obu i porównać liczby po miesiącu gry — zobaczysz, która pomogła ci zdobyć więcej killsów. (Albo po prostu przeczytaj nasz przewodnik porównujący M4A4 i M4A1-S, rozstrzygnie Twoje wątpliwości raz na zawsze).

Ogólnie rzecz biorąc, StatTrak nie ma jednak żadnych praktycznych zastosowań… poza szpanem, rzecz jasna. 

Jak działa StatTrak?

Po pierwsze i najważniejsze: licznik StatTrak jest integralną częścią skórki. Nie można usunąć licznika ze skina StatTrak ani dodać go do standardowego skina. Innymi słowy: chcesz licznik, musisz zdobyć skórkę w wersji StatTrak. 

Licznik notuje tylko ilość wrogów zabitych z użyciem danej broni z założoną skórką. Jeśli przykładowo masz skina Cartel do AK-47 ze StatTrak, to licznik na skinie Cartel zarejestruje killsy dokonane za pomocą tego AK-47, z tym skinem. Boty się nie liczą. 

Dodatkowo licznik StatTrak reaguje jedynie na właściciela broni. Jeśli ktoś inny użyje Twojego hipotetycznego AK-47 | Cartel, StatTrak nie odnotuje jego killsów, a zamiast cyfr pojawi się napis “ERROR”. 

Warto też zauważyć, że nie ma skinów Souvenir ze StatTrak. Każdy skin ma maksymalnie dwie wersje: standardową plus StatTrak albo Souvenir. Aktualnie nie znajdziesz skina dostępnego we wszystkich trzech wersjach. 

StatTrak reset i transfer

Kiedy skin ze StatTrak trafia do Twojego ekwipunku, licznik wskazuje zero. Nie ma znaczenia, jak zdobyłeś skina — kupione, wymienione, wygrane na Key-Dropie i znalezione w skrzyniach StatTraki działają tak samo i zawsze wskazują zero w momencie nabycia. Niezależnie od tego, ile killsów nabił poprzedni właściciel, licznik zeruje się w momencie sprzedaży/kupna lub wymiany

Nie ma sposobu na ręczne wyzerowanie licznika StatTrak… przynajmniej nie oficjalnie. Ale okazuje się, że aby StatTrak się wyzerował podczas sprzedaży, wcale nie musi być sprzedany — wystarczy, że jest wystawiony na sprzedaż. A więc jeśli z jakiegoś powodu chcesz wyzerować licznik (choć nie daje to żadnych korzyści, to nie używany Passat), wrzuć skina na chwilę na Rynek Społeczności Steam, a następnie usuń ogłoszenie. Skin powinien wrócić do Twojego ekwipunku z wyzerowanym StatTrakiem. Pamiętaj tylko o ustawieniu totalnie zaporowej ceny w swoim ogłoszeniu, żeby nikt nie kupił Twojego skina zanim zdążysz go odzyskać! 

To tyle o zerowaniu — teraz transfer. Jeśli chcesz przenieść swoje killsy z jednego skina na drugi, to jest na to legitny sposób. StatTrak Swap Tool, udostępniony przez Valve, daje Ci taką możliwość, choć oczywiście nie bez ograniczeń. Szczegóły omówimy za chwilę. 

Wymaksowany licznik

Wyświetlacz StatTrak ma miejsce na sześć cyfr. Więc co się stanie, kiedy przekroczysz 999.999 killsów? Dokładnie to, czego się spodziewasz: licznik się wyzeruje i zacznie naliczać killsy od nowa. To jednak nie oznacza, że Twój streak przepadł na zawsze: tylko wyświetlacz się zeruje; sam StatTrak nie. Oglądając skina StatTrak w swoim ekwipunku nadal będziesz mógł zobaczyć total swoich killsów. 

StatTrak a kontrakty Trade-up

Możesz użyć skinów StatTrak w kontraktach Trade-up, ale jedynie w zestawie z innymi skinami StatTrak. Nie da się wymieszać skinów w wersji standard i StatTrak w jednym kontrakcie. Kiedy wypełnisz kontrakt skinami Stat-Trak, skórka, którą otrzymasz w zamian również będzie skinem StatTrak. 

Więcej dowiesz się z naszego przewodnika po kontraktach Trade-up w CS2

Noże ze StatTrak

StatTrak jest dostępny dla wszystkich skinów do noży, ale wygląda inaczej niż licznik przy broni palnej (na szczęście). Na kosach cyfry są wydrapane na ostrzu. I dobrze, bo kosy z pomarańczowym wyświetlaczem wyglądałyby co najmniej dziwnie. 

Na niektórych skinach, zwłaszcza tych z wysokim floatem, te wydrapane cyfry wyglądają całkiem fanie — dobrym przykładem jest Butterfly Knife | Boreal Forest w stanie Battle-Scarred: 

Z kolei przy innych skórkach to rozwiązanie nie do końca sprawdza się wizualnie — tak jak na tym Butterfly Knife | Lore, gdzie licznik jest nie tylko słabo widoczny, ale też zaburza symetrię dekoracyjnego wzoru: 

No ale niezależnie od tego, czy podoba nam się jego wygląd, StatTrak zawsze zwiększy wartość noża. Chociażby dlatego, że noże StatTrak są rzadsze niż standardowe, co czyni je bardziej wartościowymi ze względu na ograniczoną podaż.

StatTrak Swap Tool do przenoszenia liczby killsów

Narzędzie StatTrak Swap Tool (AKA Narzędzie zamiany StatTrak) umożliwia przeniesienie liczby zabójstw z jednej skórki StatTrak na inną skórkę StatTrak. Obie bronie muszą być tego samego typu: można przenieść tylko z jednego karabinu na drugi, z pistoletu na pistolet i tak dalej. Rzadkość i float nie mają znaczenia. 

Najczęstszym przypadkiem użycia Swap Tool jest zmiana skórki na broni. Na przykład, powiedzmy, że masz StatTrak AK-47 | Cartel z wysokim wynikiem na liczniku. Poszczęściło ci się na Key-Drop i wygrałeś AK-47 | Fire Serpent, również ze StatTrak. Kiedy już skończysz świętować ten szczęśliwy dzień, możesz użyć Swap Tool, aby przenieść swoje killsy z Cartel do Fire Serpent, żeby Twój wynik nie przepadł. Ten sam proces działa również między różnymi karabinami. 

Swap Tool można nabyć w grze za 0,99 $ lub na Rynku Steam za około 0,50 $.

StatTrak a wartość skina

Skiny StatTrak są rzadsze niż standardowe. Z tego powodu zawsze są droższe, choć dokładna różnica w cenach zależy też od innych czynników wpływających na wartość, rzadkość i popularność danej skórki. 

Jeśli zapomnimy na chwilę o innych czynnikach, można ogólnie założyć, że dla skinów o średniej wartości ceny StatTrak to około 130–180% standardowej ceny. Na przykład, fabrycznie nowy AK-47 | Bloodsport kosztuje 160 $ za wersję standardową, a 400 $ za StatTrak (około 150% różnicy). Równie typowym przykładem jest Desert Eagle | Code Red: standardowa wersja kosztuje 85 $, StatTrak 218 $ (156%).

Różnica w cenach jest zasadniczo proporcjonalna do ogólnej wartości skina. Zazwyczaj, gdy standardowa cena jest stosunkowo wysoka (kilkaset dolarów), różnica będzie mniejsza. Inaczej płacilibyśmy dosłownie tysiące dolarów ekstra tylko za licznik killsów. Tymczasem tańsze skórki, takie jak te dla Glocka, często wykazują większą różnicę w cenach: standardowy Glock-18 | Bullet Queen kosztuje 50 USD, ale prawie 200 USD ze StatTrak (300%).

Należy pamiętać, że są to bardzo ogólne trendy: dokładne liczby różnią się znacznie w zależności od skórki, z wieloma wyjątkami od powyższego. Ale jeśli interesuje Cię handel skórkami StatTrak, masz już jakiś punkt wyjścia! 

To wszystko, co można powiedzieć o StatTrak w CS2. Jeśli Twoja przygoda ze skinami Counter-Strike dopiero się zaczyna, zobacz też nasz post omawiający float w CS2. Udanej zabawy na Key-Drop i powodzenia w maksowaniu StatTraków!

Zobacz również

Najlepsze skiny do Five-SeveN w CS2: Top 10

Najlepsze skiny do MP9 w CS2: Top 10